140. výročie narodenia M.R. Štefánika: Tu sú vyhlásenia Čaputovej, Kollára a Matoviča

Dilara Aksüyek a Ceyhun Mengiroglu
Dilara Aksüyek a Ceyhun Mengiroglu Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Najvyšší ústavní činitelia sa zhodli, že M.R. Štefánik by mal byť pre nás vzorom.

Časy, keď mohol niekto Slovákom Štefánika vziať, sa už minuli. O to dôležitejšie je, aby sme sa ho sami nevzdávali, ale žili a konali v duchu jeho odkazu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v utorok v slávnostnom príhovore na oslavách 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika v Košariskách.

Podľa prezidentky aj dnes veľmi potrebujeme štefánikovskú jasnozrivosť, "aby sme neprehliadli svoje historické príležitosti", a jeho vôľu k obeti pri ich napĺňaní. "A častejšie si tiež potrebujeme pripomínať, ako on chápal demokraciu - ako povinnosť pred konaním myslieť na to, či ním, ako povedal, 'nepoškodzuješ blížneho, národ, spoločnosť. To znamená, opanovať svoje vášne, nie rozprávať, ale problémy riešiť'," skonštatovala.

"Milan Rastislav Štefánik spĺňa všetky definície a kritériá, podľa ktorých sa pozná veľká historická osobnosť," vyhlásila prezidentka. Poukázala na to, ako "talentovaný chlapec z Košarísk" prekonal chudobné pomery vďaka tomu, že k svojmu mimoriadnemu nadaniu pridal aj "nevyčerpateľnú snahu prebiť sa" k vzdelaniu, vede a najvyšším duchovným výdobytkom svojej doby.

"Aj keby Milan Rastislav Štefánik bol známy len pre to, čo dosiahol ako astronóm, vynálezca, fotograf, meteorológ, cestovateľ, letec a vojak, aj tak by patril k velikánom slovenského národa a hovorili by sme o ňom ako o fenomenálnom človeku," zhodnotila. Pripomenula, že súčasná verejnosť Štefánika vníma ako najväčšieho Slováka.

Prezidentka v príhovore vyzdvihla aj úlohu Štefánika pri formovaní Československa. Počas vojny sa stal z vedca politik a diplomat, ktorý bol už po troch rokoch generálom francúzskej armády a osobnosť pohybujúca sa v najvyšších spoločenských kruhoch. "Bol to on, kto otváral dvere parížskych salónov pre Tomáša Garriguea Masaryka a Eduarda Beneša, aby tam mohli hľadať podporu pre vznik Československa," poznamenala.

Štefánik konal v kritickej dobe ako štátnik, myslí si prezidentka. "Tak, ako mu bolo vlastné, pre dosiahnutie slobody svojho národa išiel až na hranicu sebaobetovania," vyzdvihla. Aj chorobou sužovaný prejavoval podľa nej neuveriteľnú energiu, pričom sa často dostával až na pokraj fyzického zrútenia. "Ale napriek tomu vždy robil to, čo považoval za svoju morálnu povinnosť, lebo cítil zodpovednosť za ľudí, ktorých získal pre svoj historický sen," uviedla Čaputová.

Blaho národa je prvoradé, vyhlásil Kollár pri spomienke na Štefánika

Blaho národa je prvoradé, pretože náš národ je naším zrkadlom a našou budúcnosťou. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vo svojom príhovore počas osláv 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika v Košariskách.

Aj predstaviteľom politickej moci pripomenul, že pre národ sa treba obetovať. Odvoláva sa pritom na Štefánikov výrok: "Národu sa nedáva, len žobrákovi, národu sa treba obetovať." Kollár rovnako apeloval na ľudí, aby sa nevzdávali svojho práva meniť veci k lepšiemu.

"Nikdy sa nevzdávajte svojho práva meniť veci k lepšiemu, uchovajte si vôľu, zanietenie a húževnatosť, tak ako to robil aj Milan Rastislav Štefánik. Lebo len spoločným úsilím a vôľou vieme vytvárať krajšie Slovensko, krajšiu domovinu, šťastnejšie rodiny," uviedol Kollár.

Štefánika označil za velikána slovenského národa a jedného z najvýznamnejších mužov slovenských dejín. "Bol usilovný, pracovitý a zapálený pre dobrú vec," uviedol a vyzdvihol Štefánikovu odvahu, zanietenie a bojovnosť. Pripomenul, že prejavil nasadenie aj pri vzniku Československa. Jeho odhodlanie bojovať a nevzdávať sa označil za odkaz pre súčasnosť.

V tejto súvislosti poukázal aj na spoločné prekonávanie následkov celosvetovej pandémie. "Ukázali sme, že sme zodpovedným národom, ktorý vie rešpektovať a chrániť zdravie iných, že nie sme ľahostajní voči osudom našich najbližších, a teda, prejavili sme ľudskosť. A práve tá patrí k základným cnostiam človeka. Milan Rastislav Štefánik tento rozmer ľudskosti napĺňal počas celého svojho života," poznamenal Kollár.

Matovič: Štefánik bol náš prvý euroobčan

Štefánik bol náš prvý euroobčan. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) to uviedol v utorok v slávnostnom príhovore na oslavách 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika v Košariskách.

„Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem. Myslím si, že tento jeho výrok najlepšie charakterizuje jeho povahu, odhodlanie a charakter," myslí si Matovič.

Štefánik bol podľa premiérovej mienky prvý slovenský euroobčan, ktorý precestoval svet, ale potom sa chcel vrátiť. „Nikdy mu neprestalo srdce biť pre Slovensko a svoje kontakty, vedomosti a um využil na to, aby našim predkom na Slovensku pomohol vytvoriť krajinu, v ktorej budú môcť ako národ žiť," vysvetlil Matovič.

Vo svojom prejave spomenul premiér príhodu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorému v Bruseli ukázal fotografiu Štefánikovej busty. Macron podľa premiéra hneď Štefánika aj spoznal a nad ránom sa k buste na slovenskom zastúpení išli s Matovičom aj odfotiť. „Som veľmi rád, že aj francúzsky prezident na základe busty vie, aký veľký človek to Milan Rastislav Štefánik bol," doplnil.

„Nezabudnime na to, čo pán Milan Rastislav Štefánik pre Slovensko znamenal," uzavrel Matovič.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Milan Rastislav Štefánik

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.