Starostovia v okolí Levíc sa už výtlkmi nenervujú. Opravujú si ich sami

roky zil s mrtvolou 2_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Plátať ich budú celé leto, veriac, že oprava vydrží roky.

Doba je ťažká a počíta sa každý ušetrený cent. Starostovia v okolí Levíc sa spojili a s výtlkmi na obecných cestách bojujú svojpomocne. Opravujú ich chlapi z obce.

Mladý starosta v Bátovciach Peter Burčo už vie, kde sa dá ušetriť a naučil sa rozmýšľať štýlom - za málo peňazí veľa muziky. Asfaltovať začali ešte vlani. Zamestnanci obce nám povedali, že výtlkov je veľa, cestu ničia a autá a ľudia si sťažujú. Diery vyčistia, ponatierajú penetrákom, dajú asfalt - presne tak, ako sa to má robiť. Vraj roboty majú dosť.

V technológii sa od vlaňajška už zdokonalili. „Najprv sme nemali ani vibračnú dosku a utláčali sme to pneumatikami na autách. Nebolo to celkom úplne super. Keď sme videli, že to má zmysel a potenciál, vibračnú žabu sme si zaobstarali. Myslím si, že dnes to už vieme spraviť celkom slušne," prezradil starosta Bátoviec.

Zdroj: TV Markíza

Nápadom svojpomocne asfaltovať výtlky sa už inšpirovali aj starostovia ďalších obcí v okolí. Začali to už takisto skúšať a vraj sú celkom úspešní. Starosta Veľkých Kozmáloviec Tomáš Báťa nám prezradil, že sa snažili ušetriť každé euro a výtlky pomáhali opravovať pracovníci obce i miestni poslanci.

Ušetria aj na tom, keď viacerí starostovia kúpia asfaltovú zmes spoločne. Burčo tvrdí, že sa im podarilo dohodnúť lepšie podmienky, ako keby si ju každá obec mala kupovať sama. Báťa doplnil, že potrebnú techniku si tiež medzi obcami požičiavajú.

Plátať výtlky budú podľa počasia priebežne celé leto. Odhadujú, že nimi zacelené výtlky vydržia tri až štyri roky. Snažia sa tak predĺžiť životnosť cesty, kým sa celá pokryje asfaltom.

Reportáž spracoval Karol Mindák.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.   

BÁTOVCE, VEĽKÉ KOZMÁLOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Oprava

Dôležité udalosti