Cestovnému ruchu by pomohlo nižšie DPH. Hoteliéri sa ho toto leto nedočkajú

0106_Kusok_zo_mna_01_06_P30_Po_21_20__12.mp4
Zdroj: TASR/AP

Zníženie musí schváliť parlament, ten zasadne až po sezóne.

Slovenský cestovný ruch potrebuje záchranné koleso. Sezóna sa v koronakríze rozbieha až v polovici prázdnin. Do vychytených turistických destinácií však Slováci nechodia pre výhodné ceny. A ak by mal na tomto mieste zasiahnuť štát, toto leto to už nebude.

To, čo v prvých mesiacoch podnikatelia v cestovnom ruchu stratili, chcú celkom legitímne dohnať v hlavnej sezóne, keď aj záujem ľudí rastie. Vyšší dopyt znamená vyššiu cenu. „Je to jediný čas od februára, kedy majú všetky služby v cestovnom ruchu šancu dobehnúť to, čo stratili," tvrdí generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu rezortu dopravy Radúz Dula.

Napríklad naše hlavné mesto doteraz bojovalo s nevídaným turistickým nezáujmom. Podľa Dulu v Bratislave zaznamenali takmer stopercentný pokles, ešte aj dnes je asi 30 percent hotelových zariadení zavretých.

Kým u nás platí 20-percentná DPH na služby spojené s cestovným ruchom, napríklad v Nemecku je to iba päť percent, čím sa Slovensko dostáva do mimoriadne nezávideniahodnej situácie.

Zdroj: milosk50/shutterstock.com

V takom prostredí je aj napriek množstvu slovenských turistických lákadiel ťažko súperiť o turistu s plnou peňaženkou. Okrem hostí by privítali aj zníženú DPH. „Určite by sme boli konkurencieschopnejší v rámci okolitých štátov. Predpokladám, že by sa znížili ceny a verím, že by sa zvýšili aj platy jednotlivých pracovníkov v cestovnom ruchu," myslí si výkonný riaditeľ Krajskej organizácie Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Samosprávne kraje, ktoré majú pod palcom organizácie cestovného ruchu, sa snažia podporovať aj destinácie, ktoré nie sú ich členmi, len aby pritiahli turistov. Chcú pomôcť tým, ktorí nie sú až tak rozvinutí, nemajú marketing, resp. nemali naň peniaze.

Návrh ministerstva dopravy na nižšiu sadzbu DPH na turistické služby je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Cez prázdniny by sme však na zníženie čakali márne. Parlament totiž rokuje najbližšie až v septembri.

Reportáž pripravil Marian Lechan.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

MARTIN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovný ruch

Dôležité udalosti