Výsluch Vladimíra Sklenku sa po deviatich dňoch definitívne skončil

Jamie Oliver a jeho manželka Jools
Zdroj: TASR

Otázky mu kládli advokáti ďalších obvinených.

Donedávna mal postavenie ctihodného sudcu. Teraz priznáva, že spravodlivosť ohýbal v prospech Mariana Kočnera a bral za to aj peniaze.

Vladimír Sklenka je po akcii Búrka kľúčovým svedkom v najväčšom justičnom škandále v histórii Slovenska. Hoci sa jeho výsluch v tejto kauze v stredu skončil, na otázky opäť neodpovedal.

Nitra, 08.15 h a znova sa opakuje už notoricky známy scenár. Bývalý sudca s rúškom na tvári doslova vyskočí z auta príslušníkov NAKA a vbehne do ich budovy.

Výsluch Vladimíra Sklenku sa po deviatich dňoch definitívne skončil. Na otázky advokátov odpovedal približne tri hodiny.

Advokát Moniky Jankovskej Peter Erdös po výsluchu povedal, že obhajcovia a vyšetrovatelia už vyčerpali všetky otázky. On nijaké nemal.

„Jeho výpoveď možno považovať za obsahovo zhodnú s tým, ako vypovedal pred vznesením obvinenia. Bližšie sa k skutočnostiam v tomto štádiu trestného konania nebudeme vyjadrovať, pretože by to bolo zrejme kontraproduktívne pre ďalší vývoj," povedal Sklenkov právny zástupca Lukáš Kožák.

Jeho mandant na otázku, prečo sa rozhodol spolupracovať, pri odchode médiám neodpovedal a nasadol do auta.

Vladimír Sklenka pred vyšetrovateľom priznal, že od Mariana Kočnera zinkasoval 200-tisíc eur. Peniaze vraj použil na dovolenky či prerábku domu. Či je to konečná suma, nie je celkom jasné. Len za kauzu Technopol mal sľúbených 100-tisíc eur.


Čo sa týka ďalších peňazí, priznal, že pre celú kauzu a jeho kšefty s Marianom Kočnerom sa mu rozpadá manželstvo. Podľa portálu topky.sk totiž úplatky fakturoval cez manželku. Tej vraj realitu zatajil.

Sklenka niekoľkokrát potvrdil autenticitu správ zo šifrovanej aplikácie Threema. Často sa na ne odvolával aj na výsluchoch. Okrem Mariana Kočnera vypovedá aj o ďalších kolegoch, ktorí sú obvinení.

V tejto korupčnej kauze má Vladimír Sklenka postavenie svedka. Vyšetrujú ho samostatne, má dočasne odložené obvinenie. Jeho svedectvo mu môže vyniesť beztrestnosť.

„Z jeho výpovedí vyplýva, že jednoznačne páchal trestnú činnosť a to bude otázkou orgánov činných v trestnom konaní, akým spôsobom ďalej sa budú vysporiadavať aj s týmito skutočnosťami" konštatoval Erdös.

Pri akcii Búrka zadržali 13 sudcov, viacerí sú vo väzbe. Najnovšie sa spoza mreží pýta bývalá štátna tajomníčka a sudkyňa Monika Jankovská. Stíhajú ju pre branie úplatkov a podplácanie. Na dôvody Erdös neodpovedal, odôvodnil to tým, že ešte nemajú stanovený termín výsluchu.

V rovnaký deň prišla na špecializovaný trestný súd aj žiadosť o prepustenie Jankovskej kamarátky, sudkyne Denisy Cvikovej. Stalo sa to minulý týždeň v stredu.

Je obvinená z prijímania úplatku, mala pomáhať kolegyni Zuzane Maruniakovej, ktorá v civilnom zmenkovom procese rozhodla v prospech Kočnera.

Zdroj: TV Markíza

Za mrežami sú Jankovská a Cviková štyri mesiace. Zrejme o nich sudca bude rozhodovať v rovnakom termíne.

Tému dlhodobo sledujú reportérky Monika Koleková a Zuzana Frenčáková, ktoré pripravili reportáž do Televíznych novín.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

Na poslednom výsluchu Sklenka povedal, že Robert Fico, Dušan Kováčik či Norbert Bödör sa stretávali na poradách v známom hoteli v Bratislave.

Sklenka si mal s Marianom Kočnerom vymeniť tisícky správ a mal od neho brať peniaze. Dnes už bývalý sudca má pre spoluprácu s políciou dočasne odložené obvinenie, čiže v tejto kauze má pozíciu svedka a je vylúčený na samostatné konanie. Verejnosti chce vysvetliť, prečo sa rozhodol spolupracovať s políciou.

BRATISLAVA, NITRA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vladimír Sklenka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.