Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril do ďalšieho okresu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Od júla minulého roka nákaza zasiahla celkom päť okresov.

Od prvého prípadu pozitívneho nálezu afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenska uplynul takmer rok. Ako informuje ministerstvo pôdohospodárstva, počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do piateho okresu na Slovensku.

K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto, pribudol okres Rožňava. Celkovo na Slovensku evidujeme už 221 prípadov AMO u diviačej zveri.

V utorok (21.7.) bol potvrdený národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na africký mor ošípaných u uhynutého dospelého diviaka v okrese Rožňava. Ide o prvé potvrdenie výskytu v danej oblasti. Diviak bol nájdený v poľovnom revíri Kečovo, približne 2,3 kilometra od slovensko-maďarskej hranice. Na maďarskej strane je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy u diviakov.

"Pokiaľ ide o zavlečenie nákazy, predpokladom jej priameho zavlečenia je migrácia diviačej zveri cez zelenú hranicu, respektíve významnú úlohu môže zohrávať aj ľudský faktor, keďže v danej oblasti bol v uplynulých dňoch registrovaný značný pohyb ľudí, najmä maďarských občanov, ktorí v lesoch zbierali lesné plody (huby) a mohli tak nákazu nepriamo (napr. obuvou) zavliecť z maďarského územia na Slovensko. Spôsob zavlečenia bude predmetom epizootologického šetrenia v najbližších dňoch," uvádza rezort.

Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Rožňava vydá pre pomenované poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej EÚ a slovenskej legislatívy, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu respektíve spomaleniu šírenia nákazy.

Zdroj: Googlemaps

Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci zareagovali zodpovedne. Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene neustále prebieha vyšetrovanie odovzdaných vzoriek.

Podľa rezortu sa na území Slovenska pomerne darí AMO zvládať, a to vďaka úsiliu, správnym opatreniam, intenzívnej komunikácii a nekompromisným riešeniam v dotknutých chovoch ošípanýc.

Upozorňuje však, že situácia za našimi hranicami je katastrofálna a naďalej pribúdajú nové prípady. V okolitých krajinách len v tomto roku zaznamenali okolo 7 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri.

Najviac prípadov je potvrdených v Maďarsku, a to 2 900. V Poľsku je to 2 700 prípadov. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú naše územie. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom.

"Výskyt AMO na maďarskom území sa zhoršuje, preto reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov, cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia," upozorňuje rezort pôdohospodárstva.

Nie je vylúčená ani cesta prenosu cez zeleninu a ovocie z tejto oblasti. Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná. Ministerstvo preto vyzýva k mimoriadnej opatrnosti. O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude podľa neho rozhodovať zodpovedný prístup zainteresovaných strán.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Africký mor

Dôležité udalosti