Zneuctili erb Veľkých Kozmáloviec, niekomu sa nepáčil odhalený dekolt

17 ZA Klieste nakazeni.transfer_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Vinníka by mohla odhaliť fotopasca.

Dlhých 600 rokov to neprekážalo, až teraz. Odhalený dekolt kráľovnej v erbe Veľkých Kozmáloviec pri Leviciach niekto postriekal farbou. Neznámeho vandala by pomohli odhaliť fotopasce.

Erb rodu Forgáčovcov je uprostred obce pod drevenou sochou Ondreja I. písomne doloženého Kozmálovčana. To, že s erbom niečo nie je v poriadku, si všimla pracovníčka obecného úradu. „Vyobrazenie ženskej postavy postriekali čiernym sprejom. Osobne mi je veľmi ľúto, že ho niekto poškodil," hovorí starosta Tomáš Báťa.

Miestny historik Branislav Kinčok hovorí o zneuctení. Povedal nám, že erb pochádza zo 14. storočia a podľa legendy by na ňom mala byť vyobrazená uhorská kráľovná Mária. „Arcibiskup Ostrihomský František Forgáč si tento erb prevzal aj do svojho arcibiskupského erbu a neprekážalo to, samozrejme, ani pápežovi, ani nikomu v Ríme," myslí si.


Až teraz sa odhalený dekolt znepáčil zrejme niekomu z obce. Starosta hovorí, že zaregistroval nejaké pripomienky, ale nedovolí si povedať, kto by sa takého skutku mohol dopustiť.

Historik to pripisuje nedostatočnému historickému povedomiu, z ktorého plynú nesprávne závery. „Možno aj nejaký náboženský radikalizmus. V súčasnosti na Slovensku, aj všade, prevládajúca nenávisť voči veciam, ktorým možno nerozumieme," konštatoval Kinčok.

Podľa starostu Veľkých Kozmáloviec ten, kto to spravil, môže svoj názor vyjadriť aj iným spôsobom. Báťa musel dať erb zreštaurovať, teraz pracuje na vylepšení fotopascí. Síce ich mali aj doteraz, ale už nefungovali, pretože sa vybili baterky.

„Budeme si musieť dať pozor na to, aby baterky pravidelne menili, keďže v obci nie je kamerový systém. Zatiaľ máme po obci rozmiestnených päť fotopascí," dodal starosta.

Bizarným prípadom sa zaoberá aj polícia. Poškodenie erbu rieši ako priestupok proti majetku. Ak páchateľa nájdu, neminie ho pokuta alebo uhradí škodu.

Reportáž spracoval Karol Mindák.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

VEĽKÉ KOZMÁLOVCE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vandalizmus

Dôležité udalosti