Kliešte, ktoré prenášajú nebezpečné vírusy, rozširujú svoje teritórium

Pacienti chorobu zvládnu lepšie, ak sa odhalí hneď v začiatkoch.

Je ich stále viac. Kliešte, ktoré prenášajú nebezpečné vírusy, rozširujú svoje teritórium. V žilinskej nemocnici zaznamenali enormný nárast ochorení, ktoré vznikli po pohryznutí týchto malých parazitov. Pacienti chorobu zvládnu lepšie, ak sa odhalí hneď v začiatkoch.

Martin Mažgút má 21 rokov a za posledné dve sezóny je v nemocnici s boreliózou už po druhý raz. Mimoriadne nepríjemný je najmä odber mozgovo-miešneho moku, v ktorom sa ochorenie indikuje. „Dá sa urobiť opich, ale aj tak je bolesť nepríjemná, musíte byť celý uvoľnený a zhrbený," opísal nám odber vzorky.

Borelióza oslabí imunitný systém a potom sa poľahky pridruží aj zápal mozgových blán. A práve ten je potrebné podchytiť v jeho začiatkoch. „Nasadzujeme predbežne antibiotiká, aby nedošlo k hnisavej infekcii, ktorá môže byť aj smrteľná," opísal primár neurologického oddelenia žilinskej nemocnice Ivan Vyletelka.

A celé to môže spôsobiť parazit miniatúrnych rozmerov. Pôvodne sa ohniská, kde sa kliešte vyskytovali, nachádzali najmä v južných okresoch Slovenska, no postupne sa dostávajú aj na sever našej krajiny, a to v dosť výraznom počte."

Žilinská nemocnica hlási nárast pacientov s kliešťovou encefalitídou či lymskou boreliózou, ktorí museli byť hospitalizovaní. Za dva mesiace ide už o 60 pacientov, z nich 20 bolo detí. Najmladší z nich mal len dva roky. Rovnako sa množia aj ambulantné ošetrenia.

„Išlo o pomoc pri vyberaní kliešťa, keď tam zostala hlavička v mieste uštipnutia. Ďalších 60 takýchto prípadov sme riešili na urgentnom príjme," vysvetlila hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Pri vyberaní kliešťa nie je potrebné spanikáriť

Kliešte si na ľudskom tele vedia nájsť zákutia, kde dobre prúdi krv. Vyberať ich môžeme aj sami. Nie je potrebný žiadny olej, krém a nezáleží ani na smere, v ktorom ich vyťahujete. Stačí ho jemne vybrať.

Primár Vyletelka radí, že nie je potrebné spanikáriť a ísť k svojmu lekárovi. Odôvodni to tým, aby bol pacient pod dohľadom, pretože tieto ochorenia majú určitú inkubačnú dobu. Asi tretina kliešťov nie je infekčných, no okrem obozretnosti lekár odporúča aj očkovanie.

Reportáž spracoval Marian Lechan.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

ŽILINA/TV Markiza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kliešte

Dôležité udalosti