Ministri už prezradili, na čo chceli použiť prvé odklepnuté peniaze z Bruselu

Milan Lalík s Jožom Pročkom v Slávikoch na ulici
Zdroj: Shutterstock.com/ChaNaWiT

O tom, ako ich použijeme, musíme rozhodnúť už v najbližších mesiacoch.

Použijeme ich na nevyhnutné reformy alebo ich minieme na zbytočné projekty, prípadne peniaze nestihneme vyčerpať? Z Bruselu k nám môže prísť vyše 40 miliárd eur.

Vláda sa však bude musieť poponáhľať, vyše sedem miliárd z celkovej sumy musíme minúť už v najbližších mesiacoch. O tom, ako ich použijeme, musíme rozhodnúť už v najbližších mesiacoch. Pozreli sme sa, na čo by peniaze mohli ísť.

Vláda Igora Matoviča dostala do rúk okrem iného aj pomyslený šek na presne 7,5 mld. Míňanie peňazí z Fondu obnovy má však jednu prísnu podmienku. Nemôžeme ich, ľudovo povedané, prejesť, miliardy musia ísť na reformy.

Zdroj: TASR

Plán reforiem musíme ukázať Únii do polovice októbra. Minister hospodárstva Richard Sulík a premiér Igor Matovič už teraz naznačujú, že prednosť dostanú veľké projekty, inak by sme peniaze nemuseli stihnúť vyčerpať. Na míňanie totiž budeme mať iba tri roky.

Prvý nástrel vládnych priorít prezradil minister financií Eduard Heger. Na prvé dve miesta sa zaradili školstvo a zdravotníctvo, ako aj sociálnu oblasť digitalizáciu i zelené témy.

 

Sulík by chcel napríklad vybudovať štátnu optickú sieť a v hre je aj dobudovanie kanalizácie. „Máme množstvo obcí, ktoré nie sú odkanalizované, nie všade sú doslova vodovody ponaťahované alebo osvetlenia obcí," myslí si vicepremiér.

V každom kraji sa vybuduje nový závod alebo nový projekt na zhodnocovanie odpadov. Sulík by chcel použiť peniaze aj na zásadnú reformu odvodov i reformu verejnej správy.

Konkrétne poradie projektov, na ktoré by mali ísť peniaze, si teraz určí vláda. Otázne bude, či sedem miliárd naozaj skončí v užitočných reformách. Niektorí odborníci sa obávajú, že za tri roky neurobíte skutočné reformy, len sa zvýšia výdavky a peniaze takisto zmiznú v tej istej čiernej diere tak ako teraz.

Ekonomický analytik INESS Martin Vlachynský hovorí, že veľké reformy sa dajú robiť aj bez obrovského balíka peňazí. „V školstve nepotrebujete miliardu, aby ste vyučovali iným spôsobom a iným spôsobom pristupovali ku žiakom," tvrdí.

Matovičovci budú musieť výrazne zrýchliť čerpanie peňazí. Doteraz sme totiž neminuli ani staré eurofondy. Sulík vyhlásil, že nechce nechať tieto peniaze prepadnúť.

Viac sa dozviete v reportáži Lukáša Zuzelku.

Európsky tiger alebo chudobný príbuzný? Slovensko stojí na rázcestí.

Od toho, ako budeme v nasledujúcich rokoch čerpať európske miliardy, závisí budúcnosť našej krajiny.

Bližšie sa na to pozrel reportér Marek Gudiak.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reforma

Dôležité udalosti