Igor Matovič ostáva premiérom

Na hlasovanie o dôvere reagoval citátom od Štefánika.

Premiér Igor Matovič ustál prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery. Opozičný návrh podporilo 47 poslancov, proti bolo 78 zákonodarcov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 125 poslancov.

Hlasovanie v parlamente sa uskutočnilo krátko po 05.00. Matovič čelil odvolávaniu pre kauzu jeho diplomovej práce, ale aj pre jeho pôsobenie v kresle premiéra.

Zdroj: TASR

Diskusia k návrhu trvala približne 15 hodín. Vystúpilo v nej vyše 30 rečníkov, medzi nimi premiér, podpredsedovia parlamentu aj ministri. Koalícia bránila šéfa exekutívy, kritizovala opozíciu. Tá zase poukázala na viaceré dôvody, pre ktoré by Matovič nemal byť v kresle predsedu vlády. Uviedla napríklad neplnenie sľubu premiéra či odchyľovanie sa od programového vyhlásenia vlády.

Zdroj: TASR

Reakcie na odvolávanie premiéra

“Prebijem sa, lebo sa prebiť chcem!” Milan Rastislav Štefánik #HorSaDoRoboty

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 23. júla 2020

Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Matovič poďakoval koaličným partnerom, že ho podržali. Poznamenal, že ich čaká ešte veľa práce.

Zdroj: TASR

"Niektoré veci by mali zaznieť úprimnejšie a otvorenejšie. Ak sme zástupcami ľudu a sľúbili sme, že vieme a budeme slúžiť krajine inak ako tí pred nami, že sa budeme v takýchto chvíľach správať inak," povedal Mičovský. Podotkol, že Matoviča ako politika nestvoril nik iný iba terajší opoziční poslanci.

Opozičný poslanec Ján Ferenčák (nezaradený) aj Ľubomír Petrák (Smer-SD) ocenili, že Mičovský ako jediný priznal, že premiér by mal odstúpiť. "Páči sa mi, že ste to priznali. Čakal som, že poviete pravdu naplno, ale neurobili ste to. Pre zachovanie vlády ste sa rozhodli zaviesť dvojitú morálku," povedal Ján Podmanický (nezaradený).

Naď: Úroveň vysokých škôl je vizitkou volebných období Smeru

Úroveň vysokých škôl je vizitkou troch volebných období Smeru-SD. Expremiér a bývalý minister školstva Peter Pellegrini (nezaradený) neurobil v školstve žiadne reformy, ktoré by zabránili plagiátorstvu. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) poznamenal, že len minister Naď dokáže aj za opísanú Matovičovu diplomovku obviniť Roberta Fica (Smer-SD).

Naď tvrdí, že súčasná vládna koalícia si nechce nechať vziať mandát po tom, čo zistili, v akom žalostnom stave krajinu nechali predchádzajúce vlády. "Môžete rátať s tým, že spravodlivosť príde a nájde si vás," odkázal minister obrany opozičným poslancom.

Dušan Jarjabek (Smer-SD) reagoval, že si vyprosí vyhrážanie sa poslancom Národnej rady SR. "Ste veľmi slabý minister na to, aby ste niečo takéto mohli povedať. Pribrzdite," povedal Jarjabek.

Krajniak: Finančné skupiny sú nervózne, že nebudú pri delení peňazí z EÚ

Finančné skupiny sú nervózne z toho, že premiér vyrokoval v Bruseli pre Slovensko 43,8 miliardy eur a ony nebudú môcť byť pri rozdeľovaní peňazí. Myslí si to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Slovensko podľa opozičného poslanca parlamentu Jána Ferenčáka (nezaradený) nie je pripravené peniaze z Európskej únie (EÚ) minúť.

Krajniak pripomenul aj rýchlu ekonomickú pomoc počas koronakrízy, avšak Ferenčák poznamenal, že ak je pomoc taká perfektná, prečo nevzrastá v republike aj zamestnanosť.

 "Slovensko má problém s integritou a farizejstvom - farizejstvom a integritou politikov," tvrdí Krajniak s tým, že opozícia vyčíta vláde to isté, čo robí ona sama. Minister odmieta, že by vláda nekoncepčne reagovala na koronakrízu. V minulosti Smer-SD podľa neho nereagoval dostatočne na vtedajšiu krízu v roku 2008. Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený) hovorí, že oni sa počas minulej krízy radili s odborníkmi a zamestnávateľmi, zatiaľ čo súčasná vláda robí finančnú pomoc "halabala".

Zdroj: TASR

Spomenul tiež, že zákon o zmene spôsobu voľby prokurátora bol poslaneckým návrhom a nevidí, prečo by aj toto malo byť dôvodom na odvolanie predsedu vlády. "Navrhli ste vysloviť nedôveru premiérovi za poslanecký návrh, tak si zoberme všetky poslanecké návrhy a odvolajme ministrov," poznamenal Grendel.

Myslí si tiež, že návrh na odvolanie je pretekmi medzi starou a mladou opozíciou. Poslancom sa podľa Grendela do odvolávania nechcelo, ale opozičné strany sa báli, že tí druhí budú väčším lídrom opozície.


Pellegrini: Matovičovo zotrvávanie vo funkcii škodí Slovensku

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) urobil za štyri mesiace vo funkcii toľko lapsusov, že jeho zotrvávanie na čele vlády škodí Slovensku. Každý deň preukazuje svoju neschopnosť viesť štát, vytvára konflikty, vyhlásil expremiér Peter Pellegrini.

Pellegrini tiež poukázal na dvojaký meter premiéra a jeho kolegov vo vláde pri vlastných a cudzích činoch.

BRATISLAVA/zg, TASR, mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti