Nemci chcú presadiť najväčšiu novinku pre vodičov za posledné roky

Možno sa dočkáme univerzálneho európskeho mýta.

Revolučná zmena pre všetkých motoristov? Nemci chcú v celej Európskej únii presadiť najväčšiu novinku pre šoférov za posledné dekády. Namiesto diaľničných známok by sme platili mýto - doma aj pri ceste do zahraničia. Otázne ešte bude, či Nemci pre svoj návrh nájdu dostatočnú podporu.

Päť a pol hodiny a necelých 600 kilometrov. Na cestu autom do Piranu na brehu Jadranského mora potrebujete v súčasnosti okrem rakúskej aj slovinskú diaľničnú známku.

Nemecký minister dopravy by však rád poplatky, ktoré si každý štát spravuje po svojom, nahradil výberom univerzálneho európskeho mýta. Do ôsmich rokov by ho platili všetky autá s výnimkou autobusov. K tajnému dokumentu sa dostala agentúra Reuters. Detaily sa zatiaľ k europoslancom nedostali.

No a ako by európske mýto fungovalo? Zatiaľ sa o tom dá iba špekulovať. Namiesto pevnej sumy za diaľničnú známku by zrejme mohli motoristi platiť na základe toho, koľko kilometrov najazdia.

Veľkou otázkou zrejme bude, akú sumu by stál napríklad kilometer jazdy po diaľnici. Nie je tiež jasné, či by bola jednotná cena v celej Únii.

Europoslanec Ivan Štefanec si myslí, že zámery nemeckého ministra dopravy nakoniec zostanú iba na papieri. Získať si na svoju stranu celú Európu podľa neho nebude reálne.

Naše ministerstvo dopravy zatiaľ k euromýtu jasný postoj nezaujalo. Najskôr si počkajú na konkrétne detaily od Nemcov. Tvrdí, že všetko je v rovine diskusií a úvah, s týmto modelom musia súhlasiť všetky členské krajiny. Europoslanec Eugen Jurzyca dodáva, že by bolo potrebné dotiahnuť veľa detailov.

Téme sa venoval reportér Lukáš Zuzelka.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diaľničná známka

Dôležité udalosti