Prípad vraždy Kuciaka je o peniazoch, moci, cynizme a podliactve (Záverečná reč prokurátora Turana)

tr otec 13 01_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Vysvetil, aké dôkazy podľa neho usvedčujú obžalovaných, že vraždu objednali, sprostredkovali a vykonalii.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan predstavil záverečnú reč v prípade vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára.

Vysvetil, aké dôkazy podľa neho usvedčujú Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Zoltána Andruskóa, Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka, že vraždu objednali, sprostredkovali a vykonalii.


Svet spravodlivosti verzus svet podliactva

„Prípad vraždy poškodeného Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej je na jednej strane prípad bezhraničnej túžby po moci a po peniazoch, prípad cynizmu, podliactva a s tým spojenej zbabelosti z následkov protiprávneho konania a na druhej strane prípad boja za spravodlivosť, prípad určitej naivity v neuvedomovaní si a osobnom nepripúšťaní si nebezpečenstva hroziaceho z následkov tohto boja, hlavne je to však prípad obety nevinných mladých ľudí túžiacich po živote v spravodlivejšom prostredí. Nemožno povedať, že ide o prípad, s ktorým by sme sa v našich podmienkach v rámci postihu trestnej činnosti v minulosti stretli alebo stretali častejšie. Doteraz sme to skôr videli vo filmoch, ktorými nás zaplavujú komerčné televízie," vyhlásil Turan.

Zhrnul základné informácie o vražde. Stala sa 21. februára 2018 krátko po 20. hodine. Telá našli 26. februára po tom, čo sa s nimi nevedeli spojiť ich blízki. Popísal nájdené nábojnice, na ktorých boli stopy po kliešťoch. Tie sa našli pri domovej prehliadke u Miroslava Marčeka.

Motív vraždy

Následne Turan vysvetlil motív vraždy podľa obžaloby. „Od januára 2017 sa však Ján Kuciak začal venovať podnikateľským aktivitám obžalovaného dôslednejšie. Svedčí o tom článok publikovaný 31. januára 2017 pod názvom Exkluzívne: Kočnerovi známi ovládli Technopol aj vďaka súdu a katastru. Už v tomto článku Ján Kuciak poukázal na konkrétne kroky obžalovaného a s ním spriaznených osôb, ktoré viedli k prevzatiu akcií Technopolu neoprávnenými osobami, vrátane pochybných krokov katastra a súdov,“vyhlásil.

"V nasledujúcom období sa publikačná činnosť Jána Kuciaka stala vo vzťahu k obžalovanému Marianovi Kočnerovi ešte adresnejšou, údernejšou a bola podložená konkrétnymi dôkazmi. Nešlo o bubliny formátu „jedna pani povedala“, ale o seriózne analýzy, v ktorých Ján Kuciak vysvetlil, čo mu slúžilo ako podklad a kam až sa pri skúmaní verejne dostupných dokumentov dopracoval. Jeho závery publikované v tlači nakoniec viedli k znovuotvoreniu vyšetrovania už uzavretých káuz a následne k vzneseniu obvinení Marianovi Kočnerovi pre viacero majetkových a daňových trestných činov,“ myslí si Turan.

Prokurátor ďalej vysvetlil, ako Kočnerovi prekážal aj prokurátor Maroš Žilinka. Jeho vraždu si objednal u Aleny Zsuzsovej, ktorá objednávku posunula Zoltánovi Andruskóovi a on Tomášovi Szabóovi. Spolu s Miroslavom Marčekom podnikli kroky k vykonaniu tejto vraždy. Jedným z krokov bola kúpa zbrane od Lászloa Krescika.

„K vražde Žilinku napokon nedošlo, ale obžalovaná Zsuzsová dala objednávku na vraždu Jána Kuciaka. On túto objednávku posunul Tomášovi Szabóovi. Pretože ani on sám Jána Kuciaka nepoznal, jeho osobné údaje a fotografiu mu dala obžalovaná. A on údaje posunul Szabóovi a Miroslavovi Marčekovi,“ vysvetlil.

Po vražde sa Andruskó stretol so Zsuzsovou a ona sa potom stretla s Kočnerom. Od Kočnera mala priniesť Andruskóovi 50 tisíc eur. Ďalších 20 tisíc eur ako zálohu bol dlh, ktorý mu odpustila za vykonanie vraždy.

„Neobstojí ani tvrdenie obžalovaného Mariana Kočnera prednesené na hlavnom pojednávaní dňa 14. marca 2020 o tom, že Andruskó mal sľúbený nízky trest, a preto vypovedal. Zoltán Andruskó zotrval na svojich výpovediach aj po tom, ako bol právoplatne odsúdený na trest odňatia slobody 15 rokov, čo bol trest o polovicu vyšší než bol pôvodný návrh,“ dodal Turan.

Zsuzsová bola od Kočnera závislá

„Svedok opakovane potvrdil aj to, že obžalovaná Zsuzsová mala k obžalovanému Kočnerovi osobitný vzťah a bola ochotná urobiť preňho všetko. Demonštroval to na viacerých prípadoch, od vraždy poškodeného Basternáka v roku 2010 cez ich vzájomnú komunikáciu a osobné kontakty,“ dodal Turan.

Podrobne vysvetlil, ako obžalobu podporujú dôkazy z aplikácie Threema, lokalizačné údaje z mobilných telefónov, ale aj výber peňazí z banky, ktorý realizoval Kočner krátko po vražde.

Zostrih najdôležitejších pasáží zo záverečnej reči Vladimíra Turana si môžete vypočuť tu.


BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti