Pri rekonštrukcii žilinskej katedrály našli tajnú kryptu plnú ľudských kostí

19 Pokracovanie Kuciak.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Pamiatkari predpokladajú, že keď rozširovali budovu kostola, zrušili cintorín.

Záhadný a hrôzu naháňajúci objav. Pri rekonštrukcii žilinskej katedrály našli tajnú kryptu. Aj archeológovia ostali v nemom úžase, keď na vlastné oči videli priestor až po strop zaplnený ľudskými kosťami. Do tajomných priestorov hrobky z 13. storočia sme sa dostali aj s našou kamerou.

Už pred dvomi rokmi, keď robili prieskum interiéru katedrály geofyzikálnym radarom, narazili na určité anomálie. Takýto objav však naozaj prekvapil.

Keď potom spolu s antropológmi obrovskú masu prepočítali, zistili, že vnútri krypty sa nachádza neuveriteľných päťdesiat kubíkov ľudských kostí. Vedúca archeologického výskumu Andrea Slaná odhaduje, že našli niekoľko sto ľudských kostier.


Nasledovala dekontaminácia priestoru, ktorý bol niekoľko storočí zamurovaný a po nej obhliadka špičkovými súdnymi lekármi z Martina. Antropológovia teraz skúmajú kostičku po kostičke.

V minulosti bolo bežné, že v okolí kostolov boli cintoríny. Pamiatkari predpokladajú, že keď rozširovali budovu kostola na začiatku 20. storočia, cintorín zrušili. „Narušili ho a došlo k exhumácii naozaj stoviek historických hrobov. Asi by bol problém, kam obrovské množstvo týchto kostí umiestniť," tvrdí metodik Krajského pamiatkového úradu Vladimír Majtan.

A tak jednoducho kosti vsypali dovnútra cez vetrák krypty na fasáde a otvor zamurovali. Odborníci počítajú aj s tým, že ich pri rekonštrukcii katedrály ešte niečo podobné prekvapí.

Tému spracoval Marian Lechan.

ŽILINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rekonštrukcia

Dôležité udalosti