V boji proti komárom máme na výber z viacerých riešení

Katka s dcérkou
Zdroj: TASR

Vyhubiť celú populáciu komárov je prakticky nemožné.

Kalamitné premnoženie komárov znepríjemňuje život obyvateľom mnohých obcí a svoje o tom vedia najmä ľudia na Záhorí. Proti dotieravému hmyzu sa tento rok rozhodol bojovať bratislavský samosprávny kraj ekologickou cestou. No aj napriek tomu sa mnohým môže zdať, že komárov je stále rovnako veľa. Pozreli sme sa na to, čo presne sa stalo pri jednotlivých aplikáciách.

V boji proti komárom máme na výber z viacerých riešení. Prvé je, že ľudia akceptujú komáre a naučia sa s nimi žiť. Druhým riešením, ktoré sa na Slovensku uplatňovalo roky, bola chémia. A to v podobe chemických látok cypermetrín a deltametrín. Tretím riešenie je použitie látky BTI neškodnej pre včely a iný hmyz.


Výhodu v použití biologickej kontroly vidí odborníčka v tom, že je druhovo selektívna, čo znamená, že funguje len na larvy komárov. A práve tento spôsob na kontrolu komárov sa aplikoval v bratislavskom samosprávnom kraji. Má to však jedno ale.

„Tento rok sme to mali veľmi dobre podchytené. Bola objednaná firma, ktorá aplikovala biologickú látku vo výbornom termíne, avšak došlo tam k nejakej chybe alebo komplikáciám na strane firmy a postrek nebol účinný," hovorí odborníčka na komáre Lucia Strelková.

Firma nám poskytla stanovisko. Tvrdí, že Bratislavský samosprávny kraj zadal vykonanie postreku už v štádiu, kedy bolo veľa vyliahnutých lariev, resp. boli v štádiu, kedy už postrek nezaberá. Mesto Bratislava zase hovorí, že po rozviazaní zmluvy s týmto dodávateľom oslovili druhú firmu, ktorá prípravok aplikovala 31. júna, 1. júla a posledný 8. júla. Účinok použitia BTI bol okamžite viditeľný na larvách komárov a došlo k regulácii ich počtu na liahniskách, kde použili spomínanú látku.

Odborníčka však tvrdí, že v tom čase už bol účinok len čiastočný. „Aplikáciu robili, keď bola časť lariev zakuklená. Keď je komár v štádiu kukly, vtedy neprijíma potravu a látka sa do neho nemôže dostať," vysvetlila Strelková.

Mesto tvrdí, že vyhubiť celú populáciu komárov je prakticky nemožné. Komáre sa vyliahli a vyleteli ako dospelé jedince z lokalít kde sa nezasahovalo, keďže lokalít bolo až príliš veľa a niektoré sú prakticky neprístupné.

Reportáž spracovala Lenka Perželová.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Komáre

Dôležité udalosti