Raketoví miliardári nemôžu zaspať na vavrínoch. Musia stále niečo nové vymýšľať

Veronika Cifrová Ostrihoňová so Sajfom
Zdroj: TASR/AP

Inak sa im môže stať, že ich novovznikajúce firmy preskočia.

Ellon Musk či Jeff Bezos - mená z rebríčka najbohatších ľudí na svete. Zatiaľ čo svet sa potáca na pokraji krízy, majetok týchto mužov raketovo rastie. Niektorí finančníci krútia hlavami a hovoria o akejsi bubline, iní naopak o tvrdej drine.

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos je aktuálne najbohatší muž na svete. Hodnota jeho majetku je 189 miliárd dolárov. V čase koronakrízy cena akcií jeho internetového obchodu vzrástla o 70 percent. Podľa odborníka na financie Michala Navalenka je za tým fakt, že ľudia prestali chodiť do kamenných obchodov a kupujú cez internet.

Zdroj: File AP Photo/Ringo H.W. Chiu

Darí sa aj Tesle Ellona Muska. Ako riaditeľ spoločnosti nemá pravidelný plat. Ak spoločnosť splní stanovené ciele, dostane odmenu. V máji to boli vyše dve miliardy dolárov.

Niektorí americkí finančníci hovoria, že ceny akcií sú nafúknuté a čoskoro opäť padnú. „To, že ceny akcií idú nahor, znamená, že tí, čo chcú kupovať akcie Tesly, sú ochotní zaplatiť neraz aj cenu, ktorú by sme označili za premrštenú. A to, či je naozaj premrštená, uvidíme za 10-15 rokov," tvrdí Nalevanko.

Nestačí len jeden dobrý nápad. Miliardári musia stále prichádzať s inováciami, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym potrebám ich zákazníkov. „Úspešní sú, v konečnom dôsledku, neustále odsúdení, že musia pracovať, aby nejaká firma, čo vzniká v garáži, ich o 10 rokov nevymazala z korporátnej mapy," dodáva Nalevanko.

Napríklad Tesla už dávno nie je len výrobca elektro automobilov. Je to spoločnosť, ktorá vo veľkom investuje do vývoja batérií. Ani Amazon už nie je len internetový obchod. Dnes poskytuje dátové služby klientom a stará sa o bezpečnosť ich dát.

Miliardy, ktoré týmto pánom v rebríčkoch pripisujú, neznamená, že ich majú aj na svojich bankových účtoch. „Nie sú to peniaze, ktoré by mohli reálne použiť a zaplatiť. Sú to peniaze vyjadrením aktuálnej hodnoty ich podielov v ich firmách," doplnil odborník.

Tému spracovala reportérka Lucia Hlaváčková.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elon Musk

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.