Vláda vybuduje štátny softvérový dom. Chce sa zbaviť parazitujúcich firiem

Matovič a Remišová ponúkli prácu vyše 300 ľuďom z pobočky skrachovanej medzinárodnej firmy.

Po účtovnom škandále medzinárodnej IT firmy sa na kolenách ocitla aj jej košická pobočka. Štát chce prebrať a zamestnať stovky pracovníkov Wirecardu. Tvrdia, že na informatizácii krajiny takto ušetria milióny eur.

Takmer dve miliardy eur chýbali v účtovníctve svetovej IT firmy, ktorá vzápätí vyhlásila insolventnosť. Kauzu v Nemecku už vyšetruje polícia i prokuratúra.

Po správach o finančnom škandále ostalo v neistote aj takmer 300 zamestnancov firmy v Košiciach. Zamestnanci ostali prekvapení, nikto toto nečakal.

Ministerka Veronika Remišová a premiér Igor Matovič prišli do Košíc s nečakanou ponukou. Založiť chcú akýsi štátny softvérový dom. Prácu ponúkli všetkým zamestnancom košickej pobočky. Ministerka Veronika Remišová hovorí, že informatizácia, napriek investovaným peniazom, je na nízkej úrovni.

Štátneho hráča by medzi sebou privítali aj v košickom klastri IT Valley, v ktorom pracuje už viac ako 15 tisíc ľudí. „Teraz je príležitosť pre náš región, aby ponúkol svoje služby štátu a takýmto spôsobom pozdvihol jednotlivé IT služby, ktoré štát ponúka," hovorí riaditeľ IT Valley Košice Pavol Miroššay.

Štát za IT služby ročne zaplatí 700 miliónov eur. Vláda tvrdí, že sa chce zbaviť parazitujúcich firiem. Toto má byť jeden zo spôsobov ako ušetriť. „Platíme stovky firiem a 90 percent z toho je to špinavý biznis, my posielame jednoducho mafii peniaze na účet. A my to nechceme robiť, chceme, aby sme si to, čo si môže štát urobiť, urobil vo vlastnej réžii," vyhlásil premiér Igor Matovič.

Väčšinu zamestnancov firmy štátna ponuka zaujala. Štát chce firmu otvoriť už v septembri, časom by v nej vraj prácu mohli nájsť tisíce ľudí. Premiér dal možnosť zamestnancom vybrať si aj jej názov.

Reportáž spracoval Jozef Demeter.


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme IT projekt

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.