Dobrá správa pre pacientov s rakovinou. Poisťovne im preplatia inovatívnu liečbu

Navštívili sme špecializované pracovisko v Nitre.

Pacienti s rakovinou sa dočkali. Za inovatívnou liečbou rádioaktívnymi látkami už nemusia cestovať za hranice. Liečiť sa môžu už aj na Slovensku a bez toho, aby sa museli zadĺžiť. Poisťovne už odklepli, že drahú liečbu pacientom preplatia.

Navštívili sme špecializované pracovisko v Nitre. Rádioaktívnym lutéciom tu liečia neuroendokrinné nádory a metastázy u pacientov s rakovinou prostaty.

V čistej zóne za okienkom je abolútne sterilné prostredie. Pracujú tu s rádioaktívnym žiarením. Vedia podať pacientovi látku, ktorú nazývajú v nukleárnej medicíne radiofarmakum.

"Lutécium je vlastne tá malá atómová bomba, ktorú používame na to, aby sme tie bunky ničili," približuje Andrej Vondrák, primár oddelenia nukleárnej medicíny z Izotopcentra Nitra.

Každé jedno miesto v tele má v sebe bunky, ktoré vykazujú znaky, ktoré táto látka potrebuje na to, aby sa na bunky naviazala.

"Čiže pokiaľ máte zdravé pľúca, tak to v nich neostane. Ide to do miesta, kde nádorové bunky sú, a pokiaľ vykazujú znaky, ktoré my potrebujeme, táto látka sa tam uchytí a už tam cielene žiari," dopisuje odborník. Špecifické na tomto type liečby je, že si túto látku pripravujú priamo na oddelení.

Neuroendokrinné nádory sa môžu objaviť na rôznych miestach tela v ktoromkoľvek veku. Rakovina prostaty trápi najčastejšie mužov po 65-ke. Za rádiounuklidovou liečbou museli doteraz slovenskí pacienti cestovať za hranice, od začiatku tohto roka ju môžu podstúpiť už aj tu.

Ako približuje Dominika Šulková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, na špecializovanom pracovisku v Nitre by mali mať odliečeného už jedného poistenca. Konkrétne zmluvné podmienky ešte dolaďujú.

"S Izotopcentrom v Nitre komunikujeme o možnostiach zazmluvnenia inovatívnej liečby aj pre našich poistencov," znie stanovisko Písomné Mateja Štepianského z poisťovne Dôvera

"Do budúcna zdravotná poisťovňa Union plánuje rozšírenie tejto rádioterapie aj pre ďalšie nádorové ochorenia," uvádza za tretiu posiťovňu Beáta Dupaľová Ksenzsighová .

Viac sa dozviete v reportáži Moniky Kolekovej.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti