Kto sú muži, na ktorých ukazuje prstom Zoltán Andruskó?

Prvý mal byť súčasťou korupčnej schémy a podplácať exministra. Druhý zase zháňať falošného vraha Jána Kuciaka.

Kto sú muži, na ktorých ukazuje prstom Zoltán Andruskó vo svojich svedectvách a čo ich spája?

Prvý mal byť súčasťou korupčnej schémy a podplácať exministra. Druhý zase zháňať falošného vraha Jána Kuciaka.

Boris Gatial a Dušan Kracina - otec a jeho nevlastný syn. Obaja žijú na juhu Slovenska a so Zoltánom Andruskóom ich ešte donedávna viazalo priateľstvo. Starší z nich robil pre neho účtovníctvo, mali spolu firmu a navštívil ho aj vo väzbe, keď ho vzali za vraždu novinára. Mladší s Andruskóom tiež chvíľu rozbiehal biznis, keď to nevyšlo, vraj sa zmenil na jeho poskoka.

Borisa Gatiala spomenul prvýkrát Zoltán Andruskó pri uzatváraní dohody o vine a treste v prípade vraždy Jána Kuciaka. Popísal, ako mala fungovať schéma vybavovania pracovných povolení a povolení na pobyt pre cudzincov. Má sa to týkať personálnej agentúry, ktorej šéfuje práve Boris Gatial.

V personálnej agentúre zamestnávajú Srbov aj Ukrajincov. Andruskó tvrdí, že za bezproblémové a rýchle vybavenie povolení údajne platil Gatial všimné v desiatkach eur na osobu buď vtedajšiemu ministrovi práce Jánovi Richterovi alebo štátnemu tajomníkovi rezortu dopravy - Viktorovi Stromčekovi.

Gatial to ale poprel.

Obvinenia odmietol exminister Richter aj bývalý štátny tajomník. V tomto prípade vyšetrovateľ vedie trestné stíhanie pre založenie zločineckej skupiny. Zatiaľ nikoho z nich nevypočuli.

Boris Gatial si myslí, že Zoltán Andruskó sa mu mstí za to, že ho nevytiahol z väzby, tak ako si želal. Andruskó zase v liste, ktorý nedávno poslal ministrom tvrdí, že mu to ponúkol Gatial sám.

O Gatialovom nevlastnom synovi, Dušanovi Kracinovi, prehovoril Andruskó už v prípade pripravovanej vraždy prokurátora Maroša Žilinku. Mal zháňať akýchsi Srbov na jeho likvidáciu. Kracina to poprel s tým, že si ich vymyslel ale nejaké peniaze od Andruskóa si vzal. No a teraz pred súdom ho spomenul znova. Podľa neho mal pomáhať Norbertovi Bödörovi zahladzovať stopy po vražde novinára.

Norbert Bödör to odmieta a na Andruskóa podá trestné oznámenie. Rovnako reagoval aj Kracina.

Ani Kracinu zatiaľ policajti nevypočuli. Andruskóovo svedectvo je podľa neho pomstou za to, že ho klamal v pripravovanej likvidácii prokurátora Žilinku.

Čo sa týka svedectva Zoltána Andruskóa v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, prokurátor a právni zástupcovia poškodených mu veria. Podľa nich hovorí pravdu o objednávateľoch aj vykonávateľoch a jeho slová podporujú aj iné dôkazy, o ktorých Andruskó nemohol vedieť, keď ho zadržali.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zoltán Andruskó

Dôležité udalosti