Domáce

Tak platiť v nemocnici za röntgön, či nie? Tu sú odpovede

pohotovost.jpg

Prečítajte si prípady, kedy si nemocnica môže poplatok pýtať a kedy nie.

Platiť či neplatiť dve eurá za röntgönový snímok? Len pred pár týždňami sme vám ukázali prípad z Popradu, keď si za CD nosič nemocnica vypýtala od pacienta poplatok. Ministerstvo aj najväčšia zdravotná poisťovňa sa vtedy zhodli, že neprávom a že pacient za to platiť nemá. Prípadov pribudlo a my sme zistili, že to nie je celkom tak.


Po odvysielaní prípadu z Popradu sa nám ozvali diváci z Nových Zámkov s tým istým problémom. Za CD nosič z röntgönu zaplatili dve eurá.

"Dané vyšetrenie by malo byť plne hradené z verejného zdravotného poistenia.Okrem vykonania vyšetrenia aj technické zabezpečenie, technický materiál.Pacient by za toto platiť nemal v prípade ak je vyšetrenie indikované lekárom," vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva.

Spýtali sme sa v Nových Zámkoch, ako to teda je a prečo vyberajú poplatok za CD nosič. Ukázalo sa, že poplatky za CD nosič sa medzitým z časti stali minulosťou. 

"Neviem kedy tam boli, ale zhruba dva týždne máme takú dohodu, že už nepýtame, len za opakované snímky. V súčasnosti sa obyčajne preposielajú elektronicky snímky a za to poplatok nevyberáme," povedali nám v nemocnici.

Ministerstvo zdravotníctva dáva veci na pravú mieru a vysvetľuje, že poplatok si zdravotnícke zariadenie naozaj môže od pacienta pýtať a menuje príklad.

Ak vyšetrenie nie je indikované lekárom, pacient sa stáva samoplatcom-hradí všetko sám. Dvojeurový poplatok pacient uhrádza, ak si výsledok vyšetrenia vypýta opakovane, teda ak stratím cd so snímkami a potrebujem opakovane napáliť a tiež, ak si pacient žiada pre druhého lekára snímok.


To, že posielajú výsledky priamo lekárovi elektronicky a ako to vlastne funguje, napríklad či má pacient priniesť so sebou hneď mailovú adresu svojho lekára alebo majú svoju databázu v nemocniciach, by pacientovi mal niekto vysvetliť.

Kto sa v tom má potom vyznať? Nemocnice pýtajú a pacienti mĺkvo platia hoci by nemuseli. No ak ide o vrátenie neopodstatnene vypýtaných dvojeuroviek, to už budú zrejme zaryto mlčať zdravotnícke zariadenia.


NOVÉ ZÁMKY/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.