Domáce

Zajtra bude tropické teplo, ale čaká nás výrazne ochladenie

Žena s dáždnikom
Zdroj: Shutterstock.com

Zmena príde v utorok.

Prvý júlový víkend sa pomaly končí a pred nami je týždeň, ktorý sa síce začne horúcim počasím, ale uprostred neho sa výrazne ochladí.

Družica

Horúce a pekné počasie máme u nás preto, lebo nad severovýchodnou Európou sa nachádza stred teplého vzduchu, ktorá ovplyvňuje počasie aj v strednej Európe.

Súčasne sa od západu približuje do vnútrozemia tento rozsiahly oblačný pás, ktorý je spojený s tlakovou nížou nad Britskými ostrovmi a ktorý pred sebou tlačí horúce juhozápadné prúdenie do našej oblasti.

Zrážky

Tento zvlnený studený front prináša výrazné zrážky zatiaľ len nad západnú Európu, ale pomaly sa približuje aj k nám. V pondelok začne ovplyvňovať počasie v Česku a v utorok už aj u nás.

Dovtedy sa u nás vyskytnú len popoludňajšie prehánky, alebo búrky z tepla, aj to len lokálne.

Teploty

Pred frontom k nám bude pokračovať prílev horúceho vzduchu od JZ, a preto sa aj v pondelok pripravte na tropické teploty. Slovensko sa bude nachádzať v teplotnom pásme 30 až 35 stupňov, iba na severe bude o pár stupňov menej.

Vietor

Ani vietor nás nejako výraznejšie neosvieži. Tak ako v nedeľu, tak bude aj dnes fúkať iba slabý až mierny premenlivý maximálnou rýchlosťou do 20 km/hod.

Počasie v nedeľu prialo hádam všetkým, ktorí ste ho využili na rôzne aktivity vonku v prírode a hlavne pri vode. Okolo poludnia sa však začala vytvárať kopovitá oblačnosť a vyskytli sa aj zrážky.

Teplota sa na viacerých miestach pohybovala nad 30, na severe bolo okolo 25 stupňov.

Pondelkové kolóny sa stali už akosi samozrejmosťou, tradične sa nimi vo väčších mestách začína pracovný týždeň, ale na to sme si už zvykli. Určite si do auta zoberte vodu, či už na pitie alebo do chladiča, pretože bude horúco.

Čo sa týka dnešného dňa: tak slnečné okuliare, šiltovka alebo letný klobúk a ľahšie oblečenie, takto by ste sa mali vyzbrojiť ak pôjdete von.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska bude prevažne iba malá oblačnosť. V severných okresoch nie je vylúčená popoludní lokálna prehánka, alebo búrka z tepla. Teplota sa vyšplhá až na 29 až 33 stupňov, pofukovať bude iba slabý južný vietor.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku bude tiež zväčša polooblačno. Keďže je tu hornatejší terén, tak je aj väčší predpoklad, že sa tu môžu vyskytnúť lokálne prehánky, alebo búrky z tepla. Na severe vystúpi teplota na 26 až 29, na juhu sa oteplí až do 33 stupňov. Vietor bude iba slabý premenlivý

Východné Slovensko

No a na východe našej krajiny sa budete tiež potiť pri tropických teplotách. Na severe bude od 27 do 31, na juhu až do 33 stupňov v tieni.

Počasie má byť zväčša polooblačné s ojedinelými prehánkami, alebo búrkami. Fúkať tu bude mierny južný vietor rýchlosťou do 20 km/hod.

Hory

Aj na horách sa ešte viac oteplí. Počasie bude polooblačné, okolo poludnia až oblačné, pričom sa môžu popoludní miestami tvoriť prehánky, alebo búrky z tepla, tak si dávajte pozor, aby vás neprekvapili práve v polovici túry. V nadmorskej výške 1500m bude príjemných 19 stupňov.

Biopredpoveď

V utorok sa už aj na horách začne počasie meniť a postupne pribudne od západu oblačnosť spolu so zrážkami.

Okolo poludnia zostaňte radšej v tieni a zbytočne neriskujte, pretože slnečné žiarenie je silné.

Predpoveď do piatku

V utorok vyvrcholí prílev teplého vzduchu od juhozápadu do našej oblasti, pretože od západu začne ovplyvňovať počasie u nás už spomínaný zvlnený studený front a to sa prejaví pribúdaním oblačnosti, dažďa, prehánok a tiež aj búrok, ktoré môžu byť sprevádzané aj krupobitím. Teplota sa stihne ešte vyšplhať na 27 až 33 stupňov.

V stredu už bude počasie zamračené na celom území a určite si vezmite so sebou dáždnik, pretože má na mnohých miestach pršať, alebo sa vyskytnú prehánky, a búrky. Od západu sa ochladí na 18 až 25, ale na východe môže byť ešte do 30 stupňov.

Vo štvrtok bude podobne, teda zväčša zamračené s dažďom, prehánkami, prípadne s lokálnymi búrkami. Ochladí sa však na celom území a to na 17 až 24 stupňov.

V piatok bude prevažne polooblačno až oblačno, miestami ešte s prehánkami. Teplota vystúpi na 18 až 24 stupňov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti