Smer hovorí o "Kyselica-gate". Vyvodiť zodpovednosť žiada aj Juraj Šeliga

Robert Fico (Smer-SD).
Zdroj: TASR

Na Kyselicov odchod vyzýva aj strana Smer.

Štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Lukáš Kyselica by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) to uviedol v utorok na sociálnej sieti v súvislosti s medializovanými informáciami o Kyselicovom pôsobení vo Vojenskom spravodajstve (VS) v čase predvolebnej kampane aj krátko po voľbách.

Kyselica podľa Šeligu porušil zákon, pretože ako vojak sa aktívne zúčastňoval predvolebnej kampane. Pochybnosti podľa neho vyvoláva aj to, prečo to robil. Poukázal na to, že vtedajší riaditeľ VS Ján Balciar nevedel vysvetliť svoj majetok.

"Pán Kyselica nám nemôže povedať nič, lebo je viazaný mlčanlivosťou. Nemôže povedať, aké úlohy plnil, čo robil a čo nerobil. Zostáva nám pochybnosť a mierna pachuť," skonštatoval Šeliga.

Politik v kampani nemá byť zároveň "tajný agent", myslí si Šeliga. "Človek si musí vybrať, ako chce svojej krajine slúžiť," poznamenal.

Štátny tajomník MV SR a bývalý šéf tímu Gorila Kyselica podľa informácií Denníka N kandidoval do parlamentu ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva. Nemali o tom vedieť ani členovia hnutia OĽaNO, za ktoré sa uchádzal o mandát.

V tajnej službe Ministerstva obrany (MO) SR mal pôsobiť od októbra 2019 do 19. marca 2020.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v pondelok (27. 7.) uviedol, že na základe informácií, ktorými disponuje, nemá dôvod nedôverovať Kyselicovi. Štátnemu tajomníkovi vyjadril dôveru aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Opozičný Smer-SD vyzýva Kyselicu, aby sa vzdal funkcie i poslaneckého mandátu v Národnej rade (NR) SR. Tvrdí, že porušil zákon, keď sa ako príslušník Vojenského spravodajstva (VS) zúčastnil politického súboja za hnutie OĽaNO. Informoval o tom hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. Hovorí o nebezpečnom precedense a začiatku rozkladu bezpečnostných zložiek.

"Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov jasne hovorí: Profesionálny vojak sa nesmie aktívne zúčastňovať na zhromaždeniach organizovaných politickými stranami alebo politickými hnutiami. Pán Kyselica slúžil v tajnej službe Ministerstva obrany (MO) SR od októbra 2019 do 19. marca 2020. Teda počas celej volebnej kampane bol členom tajnej služby MO," podotkol.

Podľa Smeru-SD sa ukazuje, že kauza môže mať aj hlbší význam. "Je to pravdepodobne začiatok mocenského boja v OĽaNO a rozkladu bezpečnostných zložiek," zdôraznil s tým, že praktiky terajšieho premiéra a predsedu OĽaNO Igora Matoviča, kedy si ľudí nahráva, stranu neprekvapujú.

Tvrdí, že je jasné, že Kyselica slúžil verne predsedovi hnutia OĽaNO Matovičovi, keďže dostal tretie miesto na kandidátke v čase, kedy bol agentom.

"Čo môže byť väčším dôkazom politickej práce Igora Matoviča v deštruovaní demokracie, ako zneužitie agenta v politickom boji? Je to nebezpečný precedens, ktorý nemôže demokratická spoločnosť pripustiť," tvrdí. Prirovnáva to ku škandálom v zahraničí a hovorí o "Kyselica-gate".

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lukáš Kyselica

Dôležité udalosti