Týždeň po Sotákových vulgarizmoch prišla Matovičova reakcia. Nebude sa mu páčiť

Štyri nebeské fenomény.
Zdroj: TV Markíza

Ak štát nenavýši pomoc, ohrozené sú tisícky pracovných miest, tvrdí predseda Klubu 500.

Ohrozených až 60-tisíc pracovných miest. Takýmto číslom predseda Klubu 500 Vladimír Soták spolu s ďalšími predstaviteľmi združenia vyrukoval pred týždňom, ak štát nenavýši pomoc firmám zasiahnutých koronakrízou. K tejto téme zvolali aj stretnutie s médiami.

Soták sa počas tejto tlačovej konferencie poriadne rozčúlil. Po jednej z novinárskych otázok mu praskli nervy a nevyhol sa ani vulgarizmom. Rozčúlilo ho konanie vlády a samotného premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Okrem iného napríklad prízvukoval, že koalícia by mala upustiť od debaty o „podružných" témach a venovať sa prioritne riešeniu dosahov krízy.

Súvisiaci obsah

Premiér sa však ostrým slovám Sotáka príliš nevenoval. Ako píše Denník E, jasnejšie sa úrad vlády vyjadril k požiadavkám Klubu 500 až dnes a až potom, ako dostal opakované žiadosti o reakcie.

A odpoveď zrejme Sotákovi a ďalším zamestnávateľom po vôli nebude. Je totiž jasne odmietavá. Úrad vlády sa totiž nechystá zvyšovať strop výpomocí na jedného zamestnanca na 1100 eur mesačne. Presne tak to požaduje Klub 500, ale aj iné kľúčové zamestnávateľské organizácie.

Strop výpomocí za prepad tržieb zostáva na 550 eurách a krízový kurzarbeit pre pracovníkov, ktorí musia byť doma, na najviac 880 eurách.

Argument úradu vlády je, že ukazovatele domácej ekonomiky sa aktuálne zlepšujú. Taktiež sa podľa výsledkov eKasy postihnuté sektory z hľadiska vývoja tržieb vracajú do obdobia pred pandémiou koronavírusu a aj čísla zamestnanosti hovoria o postupnom zlepšovaní situácie.

Naša ekonomika má podľa úradu vlády počas budúceho roka rásť, a tak očakáva zlepšovanie situácie aj v priemysle vrátane firiem, ktoré zastupuje Klub 500.

Časť tlačovej besedy, na ktorej Soták adresoval premiérovi ostré slová, si môžete pozrieť tu


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zamestnávatelia

Dôležité udalosti