Lukáš Kyselica odchádza z postu štátneho tajomníka ministerstva vnútra

Jessica Alves
Zdroj: TASR

Rozhodnúť sa tak mal už v priebehu pondelka.

Štátny tajomník ministerstva vnútra Lukáš Kyselica odchádza zo svojho postu. Informoval o tom premiér Igor Matovič na Facebooku.

„Lukáš Kyselica nám včera oznámil, že sa rozhodol odísť z postu štátneho tajomníka na Ministerstve vnútra. Dohodli sme sa, že si to môže ešte dodnes prípadne rozmyslieť. Nerozmyslel," píše Matovič.

Stalo sa tak po tom, ako v pondelok (27.7) vyšlo najavo, že bývalý šéf tímu Gorila a tretí muž kandidátky hnutia OĽaNO bol zároveň vojenský tajný.

„Podľa mojich informácií ho ľudia blízki Petrovi Pellegrinimu vo vedení Vojenského spravodajstva chceli zneužiť pred voľbami na rozvrat nášho hnutia OĽANO zvnútra. Chceli dosiahnuť rozpad hnutia a za akúkoľvek cenu zabrániť, aby sme mohli zostaviť vládu ... nepodarilo sa," uvádza ďalej v statuse premiér.

Prečítajte si tiež:

V čase parlamentných volieb bol Kyselica v službách vojenského spravodajstva. A to všetko v období, keď práve z tejto inštitúcie vyšli obvinenia na adresu jeho spolukandidáta Jaroslava Naďa, ktorý momentálne šéfuje rezortu obrany.

Matovič tiež dodáva, že „tajné služby štátu zneužívajú voči svojim politickým oponentom len tí najperverznejší diktátori".

Na odchod Kyselicu z postu zareagoval aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Podľa vlastných slov toto rozhodnutie rešpektuje. „Viem, ako funguje Vojenské spravodajstvo a za viac ako 15 rokov, ktoré som tam pôsobil, som sa naučil, že veci nikdy nie sú čierno-biele a činnosť Vojenského spravodajstva bude vždy ovplyvnená úrovňou jej vedenia," uviedol.

Kyselicov postoj rešpektuje aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Rešpektujem jeho rozhodnutie a som rada, že takýto príklad osobnej politickej zodpovednosti vyvodil," skonštatovala.

Byť politikom a zároveň pôsobiť vo Vojenskom spravodajstve je podľa nej nezlučiteľná kombinácia. „Niekto, kto je členom či spolupracovníkom Vojenského spravodajstva, nemá byť politicky aktívny. V tomto prípade asi aj s tým súvisí reakcia a vyvodenie politickej zodpovednosti," podotkla hlava štátu.

Pellegrini: Matovičovo vyjadrenie nesie prvky stihomamu

V reakcii na premiérovo tvrdenie o zneužití Kyselicu na rozklad OĽaNO Peter Pellegrini uviedol, že Matovič by mal prestať s vyjadreniami, ktoré sú hlboko pod úroveň predsedu vlády SR.

Dodal, že odchod Kyselicu z funkcie štátneho tajomníka je dobrou správou pre Slovensko a premiérovo vyjadrenie nesie prvky stihomamu. Stanovisko poskytla hovorkyňa vznikajúcej Pellegriniho strany Hlas Patrícia Medveď Macíková.

„Už sme si zvykli na to, že Igor Matovič používa lož ako pracovnú metódu, no jeho vyjadrenie o pokuse rozložiť hnutie OĽaNO prostredníctvom pána Kyselicu už nesie prvky stihomamu. Pán Kyselica teda kandidoval za OĽaNO a zároveň mal úlohu rozkladať toto hnutie ako tajný agent? A svojim kolegom to podľa medializovaných informácií oznámil až po voľbách a voličom vôbec? Pán Matovič by mal prestať pozerať lacné filmové trháky a mal by prestať aj s vyjadreniami, ktoré sú hlboko pod úroveň predsedu vlády," tvrdí Pellegrini.

Odchod Kyselicu označil expremiér za dobrú správu pre Slovensko. Agenti tajnej služby majú podľa neho plniť svoje tajné poslanie a politici majú otvorene slúžiť ľuďom. Zdôraznil, že oboje sa nedá.

Opozičná strana Smer-SD vyzvala v utorok Kyselicu, aby sa vzdal funkcie a poslaneckého mandátu v Národnej rade (NR) SR. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) uviedol, že by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť. Viac sa dočítate TU.

Kyselica kandidoval do parlamentu na treťom mieste kandidátky OĽaNO. Keďže ho vláda vymenovala za štátneho tajomníka, v NR SR ho nahradil Peter Cseh. Mandát Kyselicovi stále platí, a tak sa do poslaneckých lavíc môže vrátiť. Tiež sa ale môže stať, že sa mandátu vzdá.

Viac sa dozviete z reportáže Gabiky Kajtárovej

Otázniky k prípadu riešil Michal Hečko:


Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lukáš Kyselica

Dôležité udalosti