Vysoké teploty sa podpísali aj na zdraví. Desiatky ľudí skolabovali a potrebovali pomoc

Biatlonista Erik Lesser v šprinte na MS v Östersunde.
Zdroj: Freeograph/shutterstock.com

Dôležité je podľa záchranárov priebežne počas celého dňa dodržiavať pitný režim a piť najmä čistú alebo minerálnu vodu.

Na Slovensku v utorok (28. 7.) v dôsledku vysokých teplôt skolabovalo 79 ľudí. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) Alena Krčová. Počet prípadov v porovnaní s pondelkom (27. 7.) sa zvýšil.

Najviac, 16 prípadov, zaznamenali zdravotnícki záchranári v Žilinskom kraji. Nasledoval Trenčiansky kraj s 11 prípadmi, Bratislavský a Banskobystrický kraj s desiatimi prípadmi. Po deväť prípadov zaznamenali aj v Trnavskom a Košickom kraji. V Prešovskom kraji registrovali osem prípadov. Najmenej, šesť prípadov, kolapsov z tepla zaznamenali záchranári v Nitrianskom kraji.

Záchranári pripomínajú ľuďom, aby dbali na prevenciu a medzi 11.00 a 15.00 h sa zdržiavali v interiéri. "Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Myslite na to a chráňte seba aj iných," vyzýva OS ZZS.

Dôležité je podľa záchranárov priebežne počas celého dňa dodržiavať pitný režim a piť najmä čistú alebo minerálnu vodu a zriedené ovocné šťavy. "Kávu pite s mierou, alkoholu sa vyhnite úplne," odporúčajú. Pri pobyte vonku by ľudia mali nosiť ľahký odev a pokrývku hlavy. Človeka, ktorý má ťažkosti v dôsledku prehriatia, treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch.

Taktiež zdôrazňujú, aby ľudia deti a zvieratá nenechávali bez dozoru v aute.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti