Summitom sa to zďaleka neskončilo. Slovensko musí vymyslieť, čo urobí s miliardami z Bruselu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP Photo/John Thys

Predseda vlády hovorí o reformách, ktoré zmenia našu krajinu na nepoznanie.

Na prvý pohľad to vyzerá ideálne, 27 európskych lídrov v piaty deň rokovaní dospelo k dohode o požičaní a preinvestovaní bezprecedentnej sumy peňazí. Finančné trhy uvideli dohodu a kurz eura aj napriek ťažkej hospodárskej kríze okamžite rastie. Politici sľubujú zatiaľ nekonkrétne reformy, ktoré európskymi peniazmi zaplatia.

Ako tvrdí premiér Igor Matovič (OĽaNO), už v októbri musíme predložiť reformný plán Európskej komisii.

Matovič verí, že ak zvládneme nasledujúcich sedem rokov a týchto zaokrúhlene 44 miliárd eur investujeme do rozumných reforiem, Slovensko sa úplne paradigmatickým skokom posunie dopredu.

„A ja teda chcem veriť, že sa nad tým už celá vládna koalícia a špeciálne váda poctivo zamýšľa a že tie reformy, alebo návrh reforiem, ktoré pošleme do Bruselu, budú skutočne systémové zmeny na modernizáciu našej ekonomiky," hovorí europoslanec Michal Šimečka.

Má to však háčik, väčšina poslancov europarlamentu odmieta akceptovať politickú dohodu lídrov o viacročnom finančnom rámci v jej súčasnej podobe a neschváli ju ako hotovú vec.

„Ja som naozaj veľmi znepokojený, že sa kresalo hlavne v naštartovaní modernizácie Európskej únie, hlavne v zelenej transformácii či digitalizácii," vyjadril sa europoslanec Róbert Hajšel.

„Tie výhrady sa týkajú predovšetkým poklesu prostriedkov vo viacročnom finančnom rámci na vzdelávanie, vedu, výskum a obranu, oproti tomu, čo navrhoval Európsky parlament a takisto by sme si želali jasnejšie definovanie alebo dodržiavanie princípov právneho štátu," tvrdí ďalší zo slovenských europoslancov Ivan Štefanec.

Naplnenie tohto želania by z čerpania z Fondu obnovy mohlo odstaviť Maďarov. Práve na žiadosť Viktora Orbána sa totiž požiadavka právneho štátu v konečnej dohode premiérov zaobalila len do všeobecnej roviny.

Téme sa venoval Tomáš Velecký.


BRUSEL/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Summit

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.