Majský dnes dostal definitívne 9 rokov basy. Odsedieť by si mal minimálne dva roky

Muž s autom zámerne zrazil cyklistov.
Zdroj: TASR

Na pojednávanie neprišiel.

Senát Najvyššieho súdu (NS SR) v zložení Aleny Šiškovej, Jany Serbovej a Gabriely Šimonovej zamietol v stredu odvolanie obžalovaného Jozefa Majského v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest. Platí teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody.

Rozsudok NS SR je právoplatný. Stredajšie pojednávanie sa konalo bez jeho prítomnosti, keďže sa stále nachádza v Českej republike.

Obráti sa na Ústavný súd

Súdu sa ani neospravedlnil, preto podľa prokuárotra Jána Šantu neexistovali dôvody, aby sa v procese nepokračovalo. Pred súdom tak pokračovali záverečné reči. Šanta považuje pôvodný rozsudok Špecializovaného trestného súdu za správny a zákonný. Navrhol ho potvrdiť. Súd mu v roku 2015 udelil trest deväť rokov.

Majský si trest môže odsedieť aj v Česku. O výkone trestu rozhodne Najvyšší súd. Majského advokát Peter Filip nechce komentovať rozhodnutie súdu. "Nemyslím si, že 74-ročný chorý človek sa môže niečomu vyhýbať," odpovedal Filip na otázku, či sa bude Majský snažiť vyhnúť výkonu trestu. Advokát povedal, že Majského zdravotný stav sa stále zhoršuje.

Filip využije všetky zákonné postupy, aby zvrátil súdne konanie. Považuje ho za nezákonné. Filip plánuje prípad posunúť na Ústavný súd SR.

"Nebudem teraz komentovať rozhodnutie súdu. Jednak mi ho neprislúcha komentovať a dnes sa to nechystám urobiť," dodal Filip. Väčšinu skutočností, ktoré si v stredu vypočul, považuje za nesprávne interpretovanú.

"Určite využijem všetky zákonné postupy, ako zvrátiť toto konanie, ktoré považujem za nezákonné," komentoval. Nemyslí si, že by Majský urobil chybu. Navyše tvrdí, že nemal predstavu, že súdne konanie sa bude v stredu realizovať.

Majský má právo požiadať o prepustenie z väzby po odpykaní jednej polovice trestu. V čase, keď proces začal, platil zákon, že na prepustenie stačí odpykanie polovice trestu. Dnes sú to dve tretiny. To znamená, že Majský môže o prepustenie požiadať po odsedení 4,5 roka. Keďže ale už vo väzbe prežil 2,5 roka, definitívne na slobodu sa zrejme môže dostať po odpykaní zhruba dvoch rokov.

Podľa prokurátora Šantu Majský na výkon trestu nastúpi aj napriek chorobe. "My tu máme stanovisko Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže, že obžalovaný netrpí takýmito chorobami, aby nemohol na výkon trestu nastúpiť. A konkrétne v slovenských podmienkach sú jeho choroby liečiteľné vo výkone trestu," priblížil Šanta.

Kauza BMG Invest a Horizont

Dvere pobočiek nebankoviek sa definitívne zatvorili 4.februára 2002. Dovtedy stihli vyzbierať od ľudí 62,78 miliardy slovenských korún (viac ako dve miliardy eur). Podvedených bolo vyše 170-tisíc ľudí. Naspäť dostali dokopy 15,2 milióna eur, teda zhruba 4,5 percenta zo svojich vkladov. Majský mal figurovať ako hlavný aktér v tunelovaní nebankoviek.

Majského komplici Vladimír Fruni si odpykal 11,5-ročný trest a František Matik bol odsúdený na 11 rokov.

Viac sa dozviete z reportáže Michala Hečku.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jozef majský

Dôležité udalosti