Hlavné zásady pri zaváraní: Najdôležitejšia je čistota a voda

Britská speváčka si prešla veľkou zmenou
Zdroj: monticello/shutterstock.com

Netreba zabúdať ani na kontrolu v pivnici.

„Čo robíš?" „Zaváram. A ty?" „Ja nie, ja nezaváram...". Poznáte jeden z najznámejších dialógov humoristickej dvojice Milana Lasica - Július Satinský? Možno aj pri čítaní tohto článku ste si dali pauzu od letného zavárania, ktoré má pre každý druh ovocia a zeleniny svoje špecifiká.

Zásada trikrát a dosť

Čistota je najdôležitejšia vec pri zaváraní. Pri niektorých druhoch ovocia musíte byť opatrní, aby ste ho nepoškodili. Napr. pri malinách, jahodách, černiciach a mali by ste ich umývať opatrne. Ale také uhorky, slivky, marhule alebo broskyne znesú aj trochu tvrdšie zaobchádzanie.

Umývanie by sme mali prispôsobiť tomu, ako veľmi je znečistené ovocie alebo zelenina. Záleží to aj od toho, kde sme ho kúpili, či sme si ho sami dopestovali alebo obrali pri samozbere.

Súvisiaci obsah

Ako hovorili naše staré mamy - platí tu zásada troch umytí. Najskôr hrubá špina, preberieme a čo-to vyradíme na ďalšie spracovanie. Napríklad odtlačené ovocie, z ktorého sme vykrojili nečistoty, sa dá použiť na džem, lekvár alebo marmeládu. V tejto fáze môžete ovocie aj odkôstkovať, ak chcete.

Druhá voda slúži na prebratie prebratého a tretia by mala byť iba na opláchnutie dokonalých kúskov, ktoré chceme zavariť. Dôležité je, aby ste veci na zaváranie dali dôkladne odkvapkať.

Tri vody a viečka

Voľakedy sa tradovalo, že ovocie treba zavárať do 0,7 l a uhorky, ale aj zeleninu do litrových pohárov. Na každý druh platí pravidlo iného času. Aj v prípade pohárov platí čistota. Mali by ste ich umyť tiež v troch vodách, vrátane viečok.

Najskôr poháre umyjeme z pivničnej, resp. obchodnej špiny. Necháme odtiecť na utierke. Potom pustíme horúcu vodu z vodovodu a hneď studenú. Ak má pohár nejaký kaz, tak sa to prejaví. Napríklad praskne.

Zálievka je základ

Ak už máte toto za sebou, prichádza samostatný spôsob zavárania. Pri ovocí použijete iba čistú vodu, v prípade uhoriek urobíte tradičným spôsobom sladkokyslý nálev. Osobitnou kapitolou je zaváranie mäsa. V tomto prípade by ste mali použiť iba nové viečka.

Zdroj: casanisa/shutterstock.com

Dôležité je, keď máte v pohároch naložené ovocie, aby ste dobre pritlačili viečko. Existuje na to bývalý československý patent tzv. zaváracia hlavica. Musíte ju použiť v prípade, že viečko „recyklujete pri zaváraní".

Kompóty zalievame cukrovým roztokom podľa chuti. Ak je ovocie sladšie, tak iba čistou vodou. Jej hladina by mal byť cca 0,5 až 1 cm od viečka (gumičky). Rovnako to platí aj v prípade zeleniny.

Sterilizácia

Na ňu môžeme použiť sterilizačný, resp. obyčajný hrniec alebo hocijakú rúru. Na dno hrnca dáme papier, resp. predmet oddeľujúci dno od ohňa. Potom do neho poukladáme poháre a zalejeme vodou. Sterilizujeme podľa návodu pre jednotlivé druhy.

Vo vodnom kúpeli sterilizujeme poháre tak, že ich zalejeme vodou. Napr. v plechu na pečenie. Zalejeme poháre vodu, nie horúcou, tak, aby sa nám nevyliala z pekáča. Doba sterilizácie je cca 20 minút pri teplote 85 stupňov. Pozor, po vypnutí rúry ju neotvárame! A to pre to, aby poháre nepraskli.

V posledných rokoch je trendom aj zaváranie v umývačke riadu, ktoré má tiež svoje pravidlá. Poháre stačí vložiť do umývačky, zvolíte si čo najsilnejší umývací program s minimálne 70-stupňovou teplotou. Pozor na čistiace prostriedky, ktoré odborníci neodporúčajú.


Zaváraním sa nič nekončí

Keď už máte za sebou proces zavárania, ešte stále nie je koniec. Keď po zaváraní poháre vychladnú, vyberte ich a nechajte ešte odstáť na kuchynskej linke. Dôležitá je pravidelná kontrola, či pohár netečie, nevydúva sa viečko alebo zálievka nemá bublinky, tzv. nekysne.

Prečítajte si aj: Ako spracovať huby? Rady starých mám sa vracajú do našich kuchýň

Vtedy treba pohár otvoriť a zachrániť ešte to, čo sa dá. Posledným krokom je označenie pohárov, ktoré idete dať do pivnice alebo špajze. Ale stále platí, že z času na čas by ste mali zaváraniny skontrolovať.

Ak sa však bojíte, že poháre zle umyjete, pozrite si video, ako ich dobre pripraviť na zaváranie.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti