Odbory v U. S. Steel vyhlásili štrajkovú pohotovosť pre kolektívnu zmluvu

Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

O novom znení podnikovej kolektívnej zmluvy sa so spoločnosťou nedohodli.

Odborári košických oceliarní U. S. Steel vyhlásili v stredu štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je, že sa ani po 25 kolách kolektívneho vyjednávania o novom znení podnikovej kolektívnej zmluvy so spoločnosťou nedohodli. Ako uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, respektíve mediátora, otvorí sa aj možnosť štrajku.

„Postupujeme v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní - štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné," povedal Varga.

Kolektívne vyjednávanie sa začalo 22. januára, platnosť štvorročnej kolektívnej zmluvy vypršala 30. júna. V polovici júla požiadali vybratého sprostredkovateľa zo zoznamu sprostredkovateľov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o riešenie kolektívneho sporu.

„Sprostredkovateľ má - po oboznámení sa s priebehom vyjednávania - predložiť návrh riešenia sporu. V prípade, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, považuje sa toto konanie za neúspešné, a potom sa otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného nástroja riešenia - teda štrajku," spresnil Varga.

Pripomenul, že zamestnanci oceliarní niekoľko mesiacov pracujú v obmedzenom týždennom pracovnom režime. Kým v predchádzajúcom období dostávali 60 % platu, od polovice apríla sa s vedením podniku dohodli na mzdovej kompenzácii 80 % platu za dni, ktoré musia zostať doma pre nedostatok práce. V skrátenom pracovnom režime majú pracovať aj v auguste a septembri.

Návrh novej kolektívnej zmluvy vlani v novembri pripravili spolu s ďalšou odborovou organizáciou pôsobiacou v podniku - OZ Nezávislé kresťanské odbory Slovenska (NKOS). Vo vyjednávaní sa podľa Vargu stala spornou otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa.

Hovorca oceliarní Ján Bača predtým uviedol, že odborárom dali niekoľko návrhov, ktoré reflektovali súčasnú situáciu v ekonomike a oceliarstve v Európskej únii. Avizoval, že na procese mediácie budú so sprostredkovateľom plne spolupracovať.

U. S. Steel rozhodnutie rešpektuje

Vedenie košických oceliarní sa vyjadrilo, že akceptuje rozhodnutie odborových organizácií. Verí v dohodu a spoluprácu. Uviedol to hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača s tým, že efektívny pracovný čas môže v blízkej budúcnosti pomôcť spoločnosti zostať konkurencieschopnou.

Podľa jeho slov musia byť opatrní v čase, keď sú podmienky na trhu s oceľou extrémne neisté.

„Oceliarske podniky už roky čakajú na jasné a rozhodné opatrenia Európskej komisie, ktorými by ochránila európsky trh proti neférovému obchodu s oceľou spoločnosťami mimo Európskej únie (EÚ)," povedal.

Kým EÚ čaká na účinné obchodné politiky, Čína pokračuje s rekordnou produkciou ocele a to má podľa neho negatívny vplyv na globálny trh s oceľou.

Ako dodal, využijú každú možnosť, aby sa s odborármi dohodli. „Máme však zodpovednosť nielen za súčasnú prosperitu našich zamestnancov, ale aj za dlhodobú budúcnosť spoločnosti. Manažment bude ochraňovať budúcnosť U. S. Steel Košice v prospech všetkých, ktorí sa na nej podieľajú," dodal Bača.

KOŠICE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štrajk

Dôležité udalosti