Viete, aký je rozdiel medzi džemom, lekvárom a marmeládou?

Ilustračná snímka.
Zdroj: pilipphoto/shutterstock.com

Každý z nich má iný postup prípravy, ale chutia rovnako skvelo.

Je leto, všetko ovocie postupne dozrieva a robíme si zásoby na zimu, vrátane sladkých varených dobrôt z ovocia. Určite aj vy ste si kládli otázku, aký je rozdiel medzi lekvárom, džemom a marmeládou. Trošku sme hľadali na internete, nechali sa inšpirovať starými kuchárkami a toto sme zistili.

Marmeláda

Pripravuje sa z ovocného pretlaku, resp. drene. Potom sa prevarí do rôsolovitej konzistencie. Používame ju ako nátierku či plnku do varených i pečených pokrmov z múky. Jej výhodou je, že sa nerozteká. Robí sa buď z jedného druhu ovocia alebo dvoj, či viacerých druhov.

Pri jej varení platia isté pravidlá. Z rozvareného ovocia si urobíme pretlak, ktorý varíme na prudkom ohni. Po odparení vody pridáme cukor. Výsledok musí byť hustejšej konzistencie ako džem, čo závisí od pektínových látok v ovocí. Veľa ich majú jablká, egreše, ríbezle, hrušky, málo zase višne.

Nedostatok pektínu je dôvod, prečo sa marmeláda nedá prirodzene variť z niektorých druhov ovocia. Pomôcť sa dá pridaním umelých pektínových látok na vytvorenie rôsolu.

Lekvár

Varí úplne jednoducho. Na jeho prípravu použijeme úplne zrelé, ale zdravé ovocie. Lekvár nám vznikne odparením vody z ovocia do hustej konzistencie, preto nám neskvasí a nesplesnivie.

TIP: Treba si umývať ovocie a zeleninu? Bukovský odobril zaužívaný zvyk z našich záhrad 

Nezabúdajte dodržiavať pri varení maximálnu čistotou. Ovocie pred varením prepasírujeme alebo pomelieme v mlynčeku. Pozor, keď ho robíme, musíme ho stále miešať, aby sa nepripálil. Potom má odpornú horkú chuť. Pred varením primiešame do pripravenej masy pomer 2:1 alebo 3:1 v závislosti od sladkosti ovocia, pričom jednotka znamená cukor.

Džem

Jeho príprava sa začína krájaním ovocia, čím sa rozlišuje od marmelády. Takže pri džeme na chlebíku musíme do „niečoho zahryznúť". Pred varením ovocie presladíme vrstvením s cukrom. Týmto procesom sa zníži čas varenia a džem je rôsolovitejší.

Zdroj: Shutterstock.com

Pri varení zberáme penu. Keď je zmes uvarená na tzv. nitku (varechou prejdeme po priemere rajnice a urobí sa cestička), plníme ju do čistého pohára, pod ktorý sme dali príborový nôž. Prenos tepla naň nám zaistí, že pohár nepraskne. Takto uvarený džem necháme prirodzene vychladnúť a potom zatvoríme viečkom alebo celofánom, najlepšie mokrým.

A ako zistíme, či je dobre uvarený? Čistým prstom sa dotkneme hornej vrstvy. Keď sa jemne prilepí, už ich len odložíme do pivnice alebo na poličku v špajzi.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.