Danko a Hlina sa pokúsia o vypísanie referend. Vyrukovali s nimi len hodinu po sebe

SNS aj KDH čaká snem, kde si delegáti budú voliť nové vedie.

Slovenská národná strana aj Alojz Hlina majú v pláne iniciovať referendum. Mimoparlamentná strana chce vyvolať predčasné voľby, zatiaľ čo odchádzajúci predseda KDH ešte len analyzuje, čo by mohlo byť jeho náplňou. Zaujímavé je, že tento zámer ohlásili len hodinu po sebe.

„Predsedníctvo SNS sa dnes uznieslo, aby SNS spustila zber podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda za predčasné parlamentné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2021. Predsedníctvo SNS zároveň poverilo koordináciou a prípravou tejto petície súčasného predsedu SNS Andreja Danka," oznámila strana na sociálnej sieti.

Strana zároveň zdôvodňuje, prečo sa k takémuto kroku rozhodla.

„Hlavnými dôvodmi tejto iniciatívy sú znižovanie kvality života občanov SR, enormné zvyšovanie zadlženosti štátu, neodborné riadenie štátu, odoberanie sociálnych výhod občanom, neochota rokovať so zástupcami miest a obcí, zamestnancov a zamestnávateľov ako aj neúspešné odvolávanie predsedu vlády SR opozičnými stranami Smer-SD a Hlas-SD," píše sa vo vyhlásení.

Vyhlásenie referenda sa deje v čase, kedy si má strana voliť nového predsedu, pričom v nej vládne veľké napätie. Andreja Danka tvrdej kritike podrobil dlhoročný člen Anton Hrnko, ktorý na post presadzuje bývalého poslanca NR SR Radovana Baláža. O predsedu sa taktiež hlási aj syn bývalého predsedu Jána Slotu Pavol.

O problémoch v SNS sme sa viac venovali TU a TU.

SNS prichádza s iniciatívou o vyhlásení referenda za predčasné parlamentné voľby do Národnej rady Slovenskej...

Uverejnil používateľ Slovenská národná strana Streda 29. júla 2020

Referendum spojené s voľbami

SNS však nebola prvá, ktorá vytiahla tému referenda. Hodinu pred ňou tak urobil odchádzajúci predseda KDH Alojz Hlina. Ten však ešte nemá uzrozumené otázky, s ktorými by chcel pred občanov predstúpiť.

„V týchto dňoch začíname s prípravno-analytickou fázou prípadného Referenda 2022. Počas nej budeme analyzovať̌ s kým, akým spôsobom a s akými otázkami pripraviť̌ referendum, ktoré́ má šancu byť úspešné. Ak táto fáza bude úspešne zavŕšená a príde k rozhodnutiu realizovať referendum, spustia sa procesy na vyhlásenie referenda v zmysle platných zákonov. Referendum by malo byť spojené s regionálnymi a komunálnymi voľbami v roku 2022," uviedol na sociálnej sieti.

Hlina predsa len načrtol, čoho by sa mohli otázky týkať.

„Predmetom referenda by, okrem iných otázok, mala byť aj otázka, zatiaľ v tejto pracovnej verzii. „Ste za to, aby vo funkcii Premiéra SR a Predsedu NR SR nemohli byť politici, ktorí nadobudli svoj vysokoškolský titul pochybným, či dokonca podvodným spôsobom?"

Taktiež by pripojil otázky celospoločenského významu.

„Napríklad: dôchodková reforma, spôsob a rýchlosť zadlžovania krajiny, spôsob výberu mýta, nakladanie s naším národným bohatstvom (voda, lesy), hmotná zodpovednosť politikov (prípadne ich manželiek, ak bol prepísaný majetok) a iné," uzavrel Hlina.

Bude na Slovensku druhé platné referendum? V týchto dňoch začíname s prípravno - analytickou fázou...

Uverejnil používateľ Alojz Hlina Streda 29. júla 2020

Ako SNS, tak aj KDH čaká snem, kde si delegáti budú voliť nové vedie. Alojz Hlina sa po parlamentných voľbách vzdal funkcie a nemieni sa o post znova uchádzať. Pred pár týždňami načrtol, že by prijal funkciu podpredsedu strany, keby ho navrhol Milan Majerský, ktorý je zatiaľ jediný kandidát na predsedu. Majerského vyjadrenia nepriamo naznačujú, že tak urobiť nemieni.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti