Sú Tatry naozaj preplnené? Vyskúšali sme si to na vlastnej koži

Dlhé rady sú hlavne v kritických predpoludňajších hodinách a na komerčných miestach.

Invázia turistov vo Vysokých Tatrách. Obrovské rady a nekonečné čakania uprostred národného parku. Náporu dovolenkárov v posledných dňoch čelia najmä obľúbené trasy, no miestni hovoria, že návštevnosť našich veľhôr má od rekordov ďaleko.

Tatranská Lomnica

Náš redaktor sa vybral do Tatranskej lomnice. Pred vstupom na lanovku sa tiahli dlhé rady, a tak si vyskúšal, za aký dlhý čas sa do kabínky dostane. „Trvalo nám to presne 38 minút," vraví. Podľa turistu je to však v poriadku, pred dvoma dňami to bolo vraj omnoho horšie.

Prevádzkovatelia žiadajú ľudí, aby sa pred turistikou zamysleli a poriadne si ju naplánovali. Ak si každý návštevník povie, že sa o ôsmej hodine naraňajkuje a o deviatej ide na lanovku, nemožno sa čudovať, že sa tvoria v tomto čase najväčšie kolóny.

„Radi by sme dali do pozornosti, že lanovky sú v letnej sezóne otvorené do 19. hodiny. Práve preto by si to turisti mohli rozmyslieť a vyhnúť sa kritickému rozmedziu medzi deviatou a jedenástou hodinou," dodáva.

Rysy

Smerom na Rysy sa tvoria zápchy hlavne v úseku s reťazami. Podľa miestnych však nejde o žiadny výnimočný jav, v letnej sezóne je to úplne bežné. Bývalo to tak aj v minulom storočí, v období, ktorému hovoria „Zlaté tatranské časy".

S húfmi ľuďmi sa nestretnete vždy a všade, je potrebné si vybrať menej známe komerčné miesta a tam nájdu návštevníci svoj pokoj.

V súvislosti s aktuálnou situáciou zaznelo aj jedno želanie. „Ľudia, zostaňte ľuďmi. Kochajte sa prírodou, ale s pokorou," prosí šéf tamojších ochranárov.

Viac sa dozviete z reportáže Mareka Vnenčáka:

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

TATRY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Letné noviny

Dôležité udalosti