Domáce

Firmy nedokážu nájsť vhodných pracantov. Slováci im adresovali jasný odkaz

Študentka bez práce
Absolventka školy bez práce Zdroj: TV Markíza

Čo spôsobí demografická kríza?

Jedným z najvážnejších problémov Slovenska je nezamestnanosť. Paradoxne preto môže vyznievať, že mnohé firmy si medzi 400-tisíc nezamestnanými nedokážu nájsť vhodných zamestnancov pre niektoré pozície, napísal sme.sk.

Ľudia v diskusii pod článkom však vlastníkom spoločností odkázali, prečo majú v náboroch problém a čo s ním majú robiť.

Pekári, mäsiari, remeselníci

V jednej s našich automobiliek vraj nevedia nájsť údržbárov a nástrojárov. Životopisov prišlo dosť, ale uchádzačom chýba často odborné vzdelanie aj školenie.

Núdza je niekedy aj o mäsiarov či pekárov.

Smiešny plat

Diskutéri pod článkom však poukázali na slovenské platy.

"... si naivne myslia, že ľudia ktorí majú VŠ, prax, ovládajú cudzie jazyky, sa strašne trasú aby mohli pracovať pre nejakého zdierača, pardon podnikateľa, za 800 v hrubom, keď v zahraničí im dajú 3-4 krát viac," napísal jeden z nich.

Budú ľudia žiadaní?

Dokedy pretrvajú rozdiely v platoch medzi Slovenskom a napríklad Francúzskom (môžu znižovať motiváciu nájsť si prácu pod Tatrami) zatiaľ známe nie je. No Španielsko, Portugalsko či Grécko sa už ekonomicky prepadávajú na našu úroveň.

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim zamestnávanie zrejme bude pribúdanie dôchodcov. Teoreticky by úbytok ľudí v produktívnom veku mohol zvýšiť tlak na zamestnávateľov, aby ponúkali potenciálnym zamestnancom lepšie podmienky. O "pracantov" by mala byť vzhľadom na starnutie populácie bitka.

Zdroj: TV Markíza
BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti