Korona zvýšila spotrebu. Vyúčtovanie energií za celý rok viacerých nemilo prekvapilo

Spoločnosti však ponúkajú splátkový kalendár a odklad platieb.

Každý rok v máji chodí pánovi Vladimírovi vyúčtovanie za energie. Za vodu, elektrinu a plyn mu prišiel šokujúci nedoplatok. Nie je však sám. Na cene sa podľa neho podpísala korona.

„Jedno vyúčtovanie, nedoplatok. Druhé vyúčtovanie, nedoplatok. Keď som pozrel na plyn 153 eur, proste úplne, úplne, šok,“ hovorí prekvapený Vladimír Naščák.

Rozdiel v cene urobili iba tri mesiace. Podľa neho za to môže "korona" obdobie, ktoré sa začalo v marci. Okrem toho, že teraz musí zaplatiť 250-eurový nedoplatok, navýšili mu aj preddavky o približne 40 eur.

Prečítajte si aj: Legendárna československá značka končí! Dopomohla k tomu aj koronakríza

„Pri štandardnej platbe platíme nejakých 110 eur mesačne. Prirátajte si k tomu 250, čiže inkaso očakávam na úrovni 350, možno až 400 eur,“ dodáva.

Na otázku, či korona naozaj zvýšila ceny, sme sa opýtali aj kompetentných.

„V súčasnosti neevidujeme zvýšený počet zákazníkov s výrazne zvýšenou spotrebou plynu či elektriny. Vzhľadom na naše momentálne skúsenosti preto nie je možné vo všeobecnosti povedať, že by obdobie pandémie nového koronavírusu malo výraznejší vplyv na spotrebu domácností či firiem,“ tvrdí hovorca SPPOndrej Šebesta.

Vysoké nedoplatky prišli aj susedom a myslia si, že nie sú jediní.

Prečítajte si aj: Slovenská pošta spustila večerné doručovanie expresných zásielok

„Individuálne môžu mať zákazníci zvýšenú spotrebu vody súvisiacu napr. s dlhším pobytom doma, resp. zvýšením počtu osôb v domácnosti,“ dodala Alena Havrilová, PR zástupca VVS a.s.

Podľa pána Vladimíra by bolo ideálne urobiť v tomto ústupok a to tak, aby dodávatelia energií odpustili navýšenú spotrebu slovenským domácnostiam v čase, keď jej členovia boli nútení pracovať z domu či ostať na OČR-ke. Pomohol by aj splátkový kalendár. Ten napríklad spoločnosť VVS a.s poskytuje.

O odklad platieb však môžete požiadať aj spoločnosť SPP. Zatiaľ tak urobilo iba 0,2 percenta zákazníkov.

Vac sa dozviete z reportáže Veroniky Bezdošovej.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Spotreba

Dôležité udalosti