Byrokratická krajina. Pre potvrdenie musia podnikatelia ísť z úradu na úrad

Na získanie potvrdenia o nedoplatkoch na daniach si rovno môže "zobrať dovolenku".

S daniarmi musia komunikovať elektronicky, no oni vystavujú potvrdenia po starom. Podnikatelia upozorňujú, že pre jedno tlačivo behajú z úradu na úrad. A to napriek tomu, že sa štát vychvaľoval, ako do elektronizácie verejnej správy nalial milióny.

Ak chce dnes podnikateľ vybaviť niečo na daňovom úrade, tak už iba elektronicky. Účtovníčka, ktorá zastupuje viacero firiem, upozornila na to, ako to funguje či skôr nefunguje v praxi. Ak potrebuje podnikateľ od daniarov napríklad potvrdenie o nedoplatkoch na daniach, žiadosť oň síce posiela elektronicky, no potom by bolo najlepšie, keby si zobral dovolenku.

„Žiadosť podáme elektronicky, je potrebné zaplatiť nejaký poplatok, ten platíme tak, že ideme na poštu, kolok zaplatíme, s týmto kolkom však musíme ísť osobne na daňový úrad, dať ho na podateľňu, na podateľni vypísať formulár. Keď pani dostane kolok, vystaví potvrdenie, a to si musí ísť znova konateľ na daňový úrad prevziať,“ opisuje zdĺhavý proces účtovníčka Mária.

Prečítajte si aj: Koalícia schválila Sulíkovi predvolebné „podnikateľské kilečko"

Zaplatiť sa dá aj prevodom na účet alebo poštovým poukazom, no ak potrebuje podnikateľ potvrdenie súrne, vraj nepochodí. Finančný sprostredkovateľ, ktorý zasa potreboval pre klienta potvrdenie o príjme k hypotéke, to skúšal cez aplikáciu ekolok. Podľa finančnej správy je to ďalšia možnosť. Aj to však nefunguje podľa potreby.

Finančná správa vraj o podnetoch vie. Spustiť chcú údajne nový projekt, kde by sa dali správne poplatky platiť cez portál finančnej správy a slovensko.sk tentoraz priamo.

Či to už naozaj bude koniec úradníckych časov alebo iba projekt v novom šate, ukážu najbližšie mesiace.

Viac sa dozviete z reportáže Andrey Mačoškovej.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikatelia

Dôležité udalosti