VIDEO: Kyselica sa postavil pred novinárov, poriadne neodpovedal ani na jednu otázku

Jessica Alves
Zdroj: TASR

Kyselica mal vysvetľovať pôsobenie u vojenských tajných. Vracia sa do parlamentu.

Bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra Lukáš Kyselica mal v piatok vysvetľovať svoje pôsobenie v službách Vojenského spravodajstva (VS) počas volebnej kampane pred členmi brannobezpečnostného výboru parlamentu.

Na otázky však nechcel odpovedať, výbor tak trval iba pár minút. Podobná situácia sa udiala aj pred novinármi na brífingu. Kyselica neodpovedal poriadne ani na jednu otázku.

 

Celé vydanie dnešných Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Tým, že bol Kyselica vojakom a zároveň sa aktívne zúčastňoval predvolebných mítingov hnutia mal porušiť zákon. Na kandidátke dnes vládneho hnutia kandidoval z tretieho miesta.

Dialo sa tak aj v období, keď práve z vojenského spravodajstva vyšli obvinenia na adresu jeho spolukandidáta Jaroslava Naďa, ktorý momentálne šéfuje rezortu obrany.

Kyselica sa po voľbách stal štátnym tajomníkom ministerstva vnútra na čele s Romanom Mikulcom. Z funkcie sa rozhodol odísť deň po tom, ako vyšli najavo správy o jeho nedávnej minulsoti.

Tvrdí, že chybu neurobil a z funkcie tajomníka odstúpil, pretože nechcel polarizovať spoločnosť. Uviedol, že má mandát od voličov a vracia sa do parlamentu. "Občania rozhodli," dodal.

Kyselica nepovedal nič viac k tomu, či pred voľbami "donášal" na OĽaNO a či Igor Matovič vedel o jeho práci v službách Vojenského spravodajstva. Diskvalifikovaný sa ako poslanec cítiť nebude. O naštrbenej dôvere u jeho kolegov z OĽaNO vraj nič nevie a na ich názor sa majú podľa Kyselicu opýtať priamo ich.

Deklaroval, že vždy pracoval podľa svojho vedomia, svedomia a presvedčenia. Nedal odpoveď ani na otázku, či porušil zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov. V súvislosti s priebehom výboru jeho predseda Juraj Krúpa (OĽaNO) doplnil, že ho zvolal, aby vyšiel v ústrety opozícii. Podotkol, že tá veľmi dobre vedela, ako to dopadne.

Opozícia chcela tajný výbor

Výbor teda v piatok neprijal uznesenie. Jeho člen Gábor Grendel (OĽaNO) namietal, že výbor nie je kompetentný sa tým zaoberať, za pravdu mu dal predseda Krúpa. Opozícia namieta, že im nebolo umožnené viesť výbor v utajenom režime, teda sa nemohli ani riadne pýtať. Avizovali iniciovanie Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti VS.

Exministerka vnútra a podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená) tvrdí, že s kolegami sa chceli štátneho tajomníka pýtať viacero otázok. "Žiaľ, neboli sme úspešní ani v tom, aby bol výbor utajený," povedala.

Nesúhlasí, že výbor nemá kompetencie pýtať sa, postoj koalície nepovažuje za fér. Veľa otázok podľa nej ostalo nezodpovedaných aj voči verejnosti. Otázne podľa nej je i to, či bol Kyselica príslušníkom VS aj pri skladaní sľubu poslanca.

Člen výboru Marián Saloň (Smer-SD) dodal, že výbor pre obranu a bezpečnosť je gestorským výborom rezortu vnútra a obrany. "Keďže VS patrí a spadá pod MO, mali sme sa dôvod pána štátneho tajomníka opýtať, mohol nám odpovedať. Takisto čerpáme informácie len z médií. Chceli sme vedieť, či bol príslušníkom alebo nebol príslušníkom VS," priblížil.

Saková a Saloň sa zhodli, že v opozícii budú požadovať zvolanie výboru na kontrolu činnosti VS, kde sa chcú na Kyselicovo pôsobenie vo VS opätovne pýtať. Podľa Saloňa môže, navyše, Kyselica požiadať o zbavenie mlčanlivosti.

Saková chcela vo výbore počuť, ako dlho Kyselica pôsobil vo VS. Odpovedal jej tým, že výbor nie je legitímny sa na to pýtať. Saloňa zaujímalo, odkiaľ mali informácie ministri vnútra Mikulec a obrany Naď, keď sa vyjadrili, že mu naďalej dôverujú. Kyselica reagoval tým, že pýtať sa treba ich. Výbor napokon neprijal k tejto veci žiadne uznesenie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lukáš Kyselica

Dôležité udalosti