Čo robiť po útoku ôs, včiel či sršňov? Dôležitých je prvých desať minút

Na archívnej snímke z 10. decembra 1998 laureát Nobelovej ceny za mier John Hume (vpravo).
Zdroj: WIRACHAIPHOTO/shutterstock.com

Ak vám opuch zmizne do dvoch dní, k lekárovi už nemusíte ísť.

Uštipnutia osami, včelami alebo sršňami trápia ľudí každé leto. Len vlani zaznamenali záchranári 1 275 prípadov, keď mali ľudia ťažkosti spôsobené bodnutím hmyzom. Tento rok len za jún a júl už mali viac ako 500 takýchto telefonátov.

Nie ku všetkým prípadom však prišli záchranári aj fyzicky, ľuďom pomohli cez telefón aj operátori. Dôležité je v takomto prípade nepanikáriť a riadiť sa odporúčaniami odborníkov pri prvej pomoci

"Keď blanokrídly hmyz uštipne alergika, ktorý je na bodnutie diagnostikovaný, mali by mať pri sebe predpísané adrenalínové perá. Naši operátori vedia poradiť pacientovi, ako si ho má aplikovať," vysvetlila v Teleráne vedúca operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Margita Vernarcová.

Tri typy uštipnutia, prvá pomoc je aj ľad

Bodnutie môže spôsobiť masívny opuch a rana je začervenaná. Ľudia sa zľaknú takejto situácie a podľa Vernarcovej stačí naň použiť iba voľne dostupný antihistaminický krém.

Ak sa vám desať minút po bodnutí začne zle dýchať, resp. zjedli ste osu, vypili ju, alebo vás bodla v oblasti krku, je veľké riziko, že sa pri opuchu v dýchacích cestách môžete zadusiť a dostanete sa do život ohrozujúceho stavu.

"Ak je to bodnutie do úst, je najlepšie dať takémuto človeku cmúľať niečo veľmi studené, napr. zmrzlinu alebo ľad. Zmierni to opuch do príchodu záchranárov," zdôraznila odborníčka.

Zdroj: Dr.MYM/shutterstock.com

Tretí typ uštipnutia sa týka ľudí, ktorí po ňom môžu aj upadnúť do bezvedomia. "Ak máte však viacnásobné bodnutie, treba volať záchrannú službu a operátor vyhodnotí váš stav. Keď sa nič nedeje, odporučí pacientovi vyhľadať obvodného lekára. V prípade, že volajúci do telefónu ťažko dýcha, začína mať problémy s krvným obehom, treba požiadať ďalšieho človeka, aby ho udržal pri živote do príchodu záchranky," radí Vernarcová.

Bodnutie osou nie je také nebezpečné ako sršňom

Jedným z najnebezpečnejších uštipnutí je uštipnutie sršňom. Záchranárka vysvetlila, že na sršní jed nepotrebuje človek opakovaný kontakt, aby sa vytvorila alergia na tento hmyz. "Už pri prvom raze sa môže stať, že do desiatich minút budete mať anafylaktickú reakciu, napr. aj na celé telo a môžete začať kolabovať," tvrdí.

Zdroj: Teleráno

Podľa slov hovorkyne záchranárov Aleny Krčovej treba v tomto prípade volať na číslo 155 a uštipnutie sršňom je dôvod na výjazd záchrannej služby. "Je to život ohrozujúci stav, kde skutočne musia prísť pacientovi pomôc zdravotníci a pacienta previezť do nemocnice," hovorí.

Doplnila, že ak vás uštipne osa, stračí si miesto vpichu umyť mydlom a vodou. Dôvodom je, aby ste nedostali infekcou. Ak sa to stane, lekár vám predpíše antibiotiká. "V prípade, že máte iba malé bodnutie, nemáme triašku, malátnosť a opuch vám zmizne do 48 hodín, netreba vyhľadať lekársku pomoc," dodala Krčová.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Uštipnutie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.