Ste často na mobile? Ani si možno neuvedomujete, že zabíjate váš vzťah

19 Mladi sex a alkohol.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Namiesto s partnerom si vytvoríte vzťahs mobilom.

Okrem potrebnej komunikácie a rýchlemu získaniu informácií sa mobil využíva aj na „zabitie" nudy. Lenže okrem nudy môže zabiť aj váš vzťah. A to hlavne v prípade, že sa pozeráte do mobilu častejšie ako do očí vášho partnera.

Digitálne technológie totižto spôsobujú stagnovanie skutočných rozhovorov, počúvania sa, vnímania toho druhého, pretože žijeme hlavne vo virtuálnom svete a komunikácií. Ako uvádza portál bety.cz, smartfóny sú dobrým sluhom, ale často zlým pánom, ktorý zasahuje do najosobnejších ľudských vzťahov.

Tento smutný trend potvrdil aj britský prieskum YouGov survey, ktorý sa pýtal na komunikáciu a prítomnosť mobilu vo vzťahoch konkrétne jednotlivých párov. Až tretina opýtaných pritom potvrdila, že majú problém s tým, že jeden z partnerov je často na mobilnom telefóne. Tí sa následne cítia vo vzťahu prehliadaní a majú pocit, že ich partner radšej trávi čas so svojím smartfónom než s nimi.

Prečítajte si aj: Aká je najlepšia veľkosť "mužnosti", ktorá zvyšuje orgazmus u žien?

Medzi ľuďmi vo veku 25 až 35 rokov tak odpovedalo dokonca až 54 percent všetkých opýtaných. Potvrdili, že majú pre digitálne technológie problémy vo vzťahoch a narušujú ich romantiku. Tento fakt potvrdili aj právnici, ktorí zdôraznili, že sa zvýšil aj počet rozvodov práve z dôvodu až chronického používania mobilu jedným z partnerov.

Phubbing v medziľudských vzťahoch

Časté používanie mobilov na úkor medziľudskej interakcie má od roku 2012 svoje vlastné pomenovanie, phubbing. Toto slovo popisuje situáciu, keď sa ľudia navzájom prehliadajú v komunikácií na úkor svojho telefónu.

Ako príklad si môžete predstaviť romantickú večeru dvoch ľudí. Avšak namiesto konverzácie sa partneri pozerajú do mobilu a prehodia medzi sebou sotva pár slov.

Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

„Ak často venujete pozornosť mobilom je logické, že vzniknú u partnera podozrievavé myšlienky. Z toho vzniknú hádky, ktoré môžu viesť k vzájomnej nedôvere a odcudzeniu. V dnešnej dobe ľudia so svojimi mobilmi spia, večerajú, pracujú, trávia na nich voľný čas. Jedná sa takmer o plnohodnotný vzťah," hovorí vzťahová terapeutka Lenka Matoušová.

Odložte ten telefón

Máte pocit, že sa vám kazí kvôli mobilu vzťah? Naša rada je veľmi jednoduchá, proste ho na chvílu odložte. Vytvorte si určité pravidlá. Napríklad, že budete vždy spolu večerať a ten čas využijete iba na vzájomnú komunikáciu. Taktiež si pravidelne môžete organizovať offline výlet, na ktorý si vypnete mobilné dáta, alebo rovno aj celý mobil.

Prečítajte si aj: Čo ovplyvňuje naše sklony k promiskuite?

Aby ste to ľahšie dodržali, nikdy nepokladajte mobilný telefón na jedálenský stôl. Položte ho niekde mimo svoje zorné pole.

Buďte úprimní

Pokiaľ cítite, že je váš partner viac na telefóne, akoby mal, tak sa s ním porozprávajte. V pokoji, bez hádky. Povedzte mu o svojich pocitoch a skúste vysloviť žiadosť o obmedzenie toho kontaktu. V prípade, že rovno navrhnete nejaké pravidlá, kedy bude mobil tabu, tak sa určite dohodnete. A naopak si môžete určiť aj situácie kedy to jednoducho nebudete riešiť a vtedy si dáte obaja zelenú.

Negooglite hneď všetko

Buďte viac offline. Nemôžete sa s partnerom dohodnúť na nejakom fakte? Nehľadajte odpovede hneď na internete a jednoducho o tom chvíľu iba diskutujte. Chystáte sa teraz v lete na dovolenku? Skúste ta riadiť iba klasickými papierovými mapami bez GPS navigácie. V najlepšom prípade trafíte a v najhoršom absolvujete výlet vo výlete.

Prečítajte si aj: Nevera v číslach: Sú Slováci neverní? Výsledok vás prekvapí

Minimálne by to mohla byť zábava. Alebo sa niekam vyberte úplne naslepo. Spontánne odbočujte alebo iba hádajte po koľkých kilometroch odbočíte vpravo či vľavo.

Okrem dobrej nálady by ste si mohli pribaliť knihy, karty, občerstvenie a dať si tam aj piknik.

Nechoďte spať s mobilom

Pred spaním je dobre i z hľadiska spánkovej hygieny nepozerať sa na obrazovky mobilu. Skúste vždy s partnerom odložiť mobily vždy hodinu pred spaním a nepoužívať ani žiadne digitálne zariadenie. Môžete sa rozprávať o danom dni, vašich plánoch, alebo si teda niečo prečítať či sa informovať o novinkách zo sveta, ktoré ste v daný deň postrehli.

V prípade, že sa nebránite ani detskej hravosti, tak si môžete zakúpiť spoločenské hry. Dostupných je nespočetné množstvo.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti