Čakajú nás posledné voľby

Volby.jpg
Prezidnetské voľby Zdroj: TASR

Starostov si budeme voliť 15. novembra

Starostov, primátorov a poslancov do obecných zastupiteľstiev budeme voliť v sobotu 15. novembra. Predseda parlamentu Pavol Paška dnes na tento deň vyhlásil voľby do orgánov samosprávy obcí alebo tzv. komunálne voľby. Informovali o tom z Kancelárie NR SR. Po dvojkolových prezidentských voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu tak budú Slováci tento rok voliť už tretíkrát.

Voľby do obecných, respektíve mestských zastupiteľstiev a voľby starostov a primátorov sa konajú v posledných14 dňoch ich volebného obdobia. To sa skončí 27. novembra 2014. Vyhlasuje ich predseda Národnej rady SR najneskôr 90 dní pred ich konaním.

Politické strany môžu následne predkladať kandidačné listiny, avšak najneskôr do termínu 55 dní pred voľbami. Kandidovať môžu aj nezávislí kandidáti za podmienky, že predložia petíciu s predpísaným minimálnym počtom podpisov voličov. Počet podpisov je stanovený podľa počtu obyvateľov obce.

Za poslanca alebo starostu a primátora budú zvolení tí z kandidátov, ktorí získajú najväčší počet hlasov.

Právo voliť do orgánov samosprávy obcí majú obyvatelia SR, ktorí majú v obci, meste alebo v mestskej časti Bratislavy alebo Košíc trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov. Voliť môžu aj cudzinci. Musia však mať trvalý pobyt na Slovensku a v čase konania hlasovania musia byť v mieste trvalého bydliska. Rovnako ako každý iný občan SR, ktorý chce vo voľbách odovzdať svoj hlas. Voličský preukaz, ktorý by oprávňoval hlasovať inde ako v mieste ich trvalého bydliska, sa vybaviť nedá.

Pred štyrmi rokmi sa konali voľby obecných, mestských poslancov, ako aj starostov a primátorov v takmer troch tisíckach obcí a miest 27. novembra. K volebným urnám vtedy pristúpilo 49,69 percenta ľudí z celkového počtu 4.409.194 oprávnených voličov na Slovensku.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Komunálne voľby 2014

Dôležité udalosti