Megaproces nekončí. Prípad vraždy Jána Kuciaka bude pokračovať na Najvyššom súde

Napriek nevine, Kočner aj Zsuzsová ostávajú za mrežami.

Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú nevinní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tak znel dlhoočakávaný rozsudok senátu Ruženy Sabovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Tomáš Szabó bol uznaný za vinného, za vraždu mladej dvojice a podnikateľa Petra Molnára dostal trest 25 rokov. Podľa predsedníčky senátu Sabovej je možný resocializácie a riadneho rodinného zázemia.

Voči rozsudku sa odvolal prokurátor Vladimír Turan, ktorý trvá na vine Kočnera aj Zsuzsovej. Spis tak skončí na Najvyššom súde, ktorý môže rozsudok zrušiť a celý prípad vrátiť Špecializovanému trestnému súdu. V opačnom prípade môže rozsudok potvrdiť a stane sa tak právoplatným.

Sabová viac ako dve hodiny vysvetľovala a odôvodňovala rozhodnutie senátu. Vyhlásila, že neexistuje jediný priamy dôkaz usvedčujúci dvojicu z prípravy úkladnej vraždy. Spochybnila výpoveď Zoltána Andruskóa a tiež to, že nebolo dokázané, že peniaze za vraždu dostal Andruskó od Zsuzsovej alebo od Kočnera. Ako dôkaz neobstála ani komunikácia z Thremy.

Napriek oslobodzujúcemu rozsudku, Kočner ani Zsuzsová nejdú na slobodu. Kočner sedí vo väzbe za falšovanie televíznych zmeniek a pre Zsuzsovú žiada prokurátor väzbu v prípade objednávky vrážd Daniela Lipšica, Maroša Žilinu a Petra Šufliarskeho.

ONLINE

16.18 - ONLINE sme ukončili.

15.38 - Zsuzsovú priviezli na NAKA do Nitry.

Zdroj: TASR

12.41 - Súd uznal, že Andruskó po vražde odovzdal Szabóovi 40-tisíc eur. Podľa súdu však nebolo zistené, odkiaľ mal Andruskó peniaze. "Nebolo dokázané, že finančné prostriedky pochádzali od Kočnera," povedala Sabová. Zároveň nebolo dokázané, že by tými peniazmi disponovala Alena Zsuzsová.

12.37 - Súd vysvetľuje, že nemôže interpretovať emotikony či metafory, ale len presný gramatický význam slov. Tým Sabová odôvodňuje, prečo nemohol súd brať do úvahy komunikáciu v Threeme ako dôkaz. Kočner a Zsuzsová si podľa obžaloby písali v Threeme o vražde v metaforách a používali rôzne emotikony.

12.33 - Sudkyňa hovorí, že neexistujú dôkazy, že Andruskó dostal informácie zo sledovania práve od Zsuzsovej. Andruskó pred súdom ani raz neidentifikoval fotky, ktoré mu podľa obžaloby mala Zsuzsová poskytnúť. Neexistuje preto dôkaz, že Zsuzsová si u Andruskóa objednala vraždu Kuciaka.

12.17 - Sudkyňa analyzuje Tóthovu výpoveď. Spomína aj portál Na pranieri, prostredníctvom ktorého sa snažil kompromitovať novinárov a politikov. Vraj to mala byť platforma na odštartovanie Kočnerovej politickej kariéry. Čítala aj komunikáciu z Threemy medzi Kočnerom a Zsuzsovou.

12.09 - Sudkyňa Sabová vysvetľuje, prečo súd oslobodil Kočnera a Zsuzsová. Hovorí, že ak existuje jedna pochybnosť o vine obžalovaných, súd ich musí oslobodiť. "Súdu nebol predložený jediný priamy dôkaz, ktorý by Mariana Kočnera usvedčil z objednávky vraždy." Obžaloba bola postavená na sérii nepriamych dôkazov, vysvetľuje Sabová.

Sudkyňa hovorí, že Marian Kočner podľa výpovede Petra Tótha nemal dobré vzťahy s novinármi. Tóth tiež povedal, že Kočner sa mu zdôveril, že treba odstrániť jedného novinára, aby sa ostatní zľakli. Sudkyňa Sabová však hovorí, že vyslovenie tejto myšlienky ešte nedokazuje, že Kočner naozaj zosnoval objednávku vraždy. Na odsúdenie podľa Sabovej takéto domnienky nestačia.

12.03 - Sudkyňa vysvetľuje, že Szabó nedostal doživotný trest, pretože pred spáchaním skutkov viedol riadny život a je schopný rodinného zázemia. Odvoláva sa aj na psychologický a psychiatrický posudok, podľa ktorého je jeho resocializácia možná.

11.59 - Čo bude teraz s Kočnerom a Zsuzsovou? Pôjdu na slobodu, alebo ostanú vo väzbe?

11.35 - Rozsudok komentuje aj šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. Hovorí, že je smutný a nahnevaný. Je presvedčený, že Kočner so Zsuzsovou stáli za vraždou Jána a Martiny.

Zdroj: TASR

10.57 - Rozsudok komentoval aj premiér Igor Matovič: "Vyzerá, že nateraz sa evidentní strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vyšmyknúť z pazúrov ... verme, že spravodlivosť si ich oboch počká," napísal na Facebooku.

10.50 - Sudkyňa Sabová vyhlásila, že skutok sa stal, ale nie je preukázané, že si vraždu objednali Kočner a Zsuzsová.

10.49 - Rodičia Jána a Martiny odišli z pojednávacej miestnosti. Pozrite si ich reakciu:

Zdroj: TVNOVINY.sk

Kušnírová si myslí, že Marian Kočner nie je jediný, kto mohol mať dôvod na objednávku vraždy novinára.

7.07 - Pred súdom v Pezinku je aj šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. Spomína na to, ako sa dozvedel o vražde svojho kolegu Jána Kuciaka. "Myslím si, že vraždy by nemali byť to, čo mení krajinu. Ale som presvedčený, že táto vražda znamenala pre mnoho ľudí obrodu. Neboli ticho a začali žiadať spravodlivosť a zmeny," povedal pre Teleráno Bárdy. Verí, že senát vynesie spravodlivý rozsudok.


6.40 - Do Pezinka na Špecializovaný trestný súd prišlo zhruba 70 novinárov vrátane zahraničných. Proces prebieha za prísnych bezpečnostných a protiepidemických opatrení. Nesmú vykazovať príznaky respiračného ochorenia. Pojednávanie začne o 10.00 hod.


6.37 - Mariana Kočnera priviezli do budovy Justičnej akadémie v Pezinku. Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó nebudú prítomní.

6.32 - Šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská v Teleráne vysvetlila, čo znamená, že prokurátor priniesol nový dôkaz. "Je to neobvyklé, ale nie nelegitímne. V prvom rade je potrebné povedať, že po záverečných rečiach, keď sa senát odoberie na záverečnú poradu, je na senáte, či sa vrátime do štádia dokazovania, alebo bude vynesený rozsudok." Dodala, že o rozsudku a treste rozhodujú všetci traja členovia senátu a musí dôjsť k istej dohode.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti