Od vraždy po rozsudok. Pozrite si najdôležitejšie udalosti posledných dvoch rokov

Pri útoku v Nórsku zomrelo v júli 2011 77 ľudí.
Zdroj: TASR

Milión eur na stole, Za slušné Slovensko a rekonštrukcia vlády. Takto prebiehali posledné dva roky na Slovensku.

Vražda, ktorá zmenila Slovensko. Brutálna poprava novinára a jeho snúbenice vyvolala najväčšie protesty od Nežnej revolúcie, výmenu popredných politikov a policajných funkcionárov, no tiež spustila lavínu káuz a šokujúcich odhalení.

Telá našli po niekoľkých dňoch

K vražde Jána a Martiny došlo 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Telá boli nájdené 25. februára potom, čo sa s nimi nevedeli spojiť rodičia a tí zalarmovali políciu. Kuciaka zavraždili výstrelom do hrude, Kušnírovú ranou do hlavy. Nasledujúce ráno Slovenskom obletela správa, že novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení.

Zdroj: TV Markíza

Vtedajší premiér Robert Fico a Robert Kaliňák zrušili svoj program a policajný prezident Tibor Gašpar spresnil, že vražda súvisela s Kuciakovou prácou. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyhlásil, že ak sa potvrdí, že dôvodom vraždy bola novinárska práca, sme polomafiánsky štát, a naznačuje to niečo, čo treba veľmi rýchlo uťať. V tom čase ešte verejnosť netušila o úplatkoch pre sudcov, o kamere v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, či o kauze Dobytkár.

Milión eur na stole

Hneď v deň zverejnenia informácie o vražde, sa začalo špekulovať, kto by mohol byť objednávateľom vraždy. Ako prvá sa ukázala talianska stopa, pretože posledný nedokončený Kuciakov článok odhaľoval prepojenie talianskej mafie na slovenskú vládu. Článok zverejnili všetky slovenské médiá.

Fico, Kaliňák a Gašpar 27. februára predstúpili pred novinárov a položili na stôl milión eur v hotovosti na dolapenie páchateľov. „Dámy a páni, predo mnou leží milión eur. Táto odmena je určená človeku, ktorý naberie odvahu, ak má informácie, a príde na políciu, alebo iným spôsobom oznámi, že vie niečo o tomto trestnom čine," vyhlásil Fico. Peniaze neboli dodnes nikomu vyplatené.

Zdroj: TASR

Vražda, ale aj bezprostredné reakcie vládnych politikov vyvolali odpor verejnosti. Dňa 28. februára 2018 sa v Bratislave konal prvý spomienkový pochod za Jána a Martinu. Sformulovala sa organizácia Za slušné Slovensko. Žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy a novú, dôveryhodnú vládu. Zhromaždenia pokračovali v Bratislave aj iných mestách Slovenska.

Zdroj: TASR

Fico po nátlaku podal demisiu

Po nátlaku koaličnej strany Most-Híd odstúpil z postu ministra vnútra Robert Kaliňák a 14. marca podal demisiu aj premiér Robert Fico. 22. marca vymenoval Kiska novú vládu Petra Pellegriniho (Smer), ktorú viedol až do konca volebného obdobia.


Senát prijal obžalobu a okrem Marčeka všetci obvinení odmietli vinu. Marček sa rodičom Jána a Martiny ospravedlnil. Vyhlásil, že ich bolesť ho prinútila priznatiť vinu.

30. decembra Špecializovaný trestný súd odsúdil Andruskóa na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy. V apríli 2020 odsúdil súd Marčeka na 23 rokov. Voči rozsudku sa prokurátor odvolal a rozhodne o ňom Najvyšší súd.

Rozsudok mal súd vyniesť 5. augusta. Deň pred tým však senát pojednávanie zrušil. Predsedníčka senátu Ružena Sabová to odôvodnila tým, že súd potrebuje pokračovať v porade o pripravovanom rozsudku. Právnici procesných strán aj prokurátori uviedli, že je to legitímne rozhodnutie súdu. Prokurátor Juraj Novocký však dodal, že ide o neštandardnú situáciu.

Nový termín pojednávania súd určil na 3. septembra. Tesne pred týmto dátumom prokurátora navrhla ďalší dôkaz. Až po rozhodnutí, či dôkaz bude pripustený alebo nie, senát môže pristúpiť k vyneseniu rozsudku.

Podrobný priebeh všetkých pojednávacích dní si môžete pozrieť na tomto odkaze.

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti