Odsúdení a oslobodení. Tu sú hlavní aktéri v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Lukáš Latinák v 2 na 1
Zdroj: TVNOVINY.sk

Kým dvaja muži už poznajú rozsudok, trojica vinu odmieta.

S objednávkou, sprostredkovaním a vykonaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú spájaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Zoltán Andruskó, Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Pre Kočnerova, Zsuzsovú aj Szabóa navrhol prokurátor trest 25 rokov.

Prečítajte si profily obžalovaných a odsúdených.

Marian Kočner

Zdroj: TASR

Pochádza z Ružomberka a jeho meno sa objavilo na mafiánskych zoznamoch polície. Do povedomia verejnosti sa dostal už v 90. tych rokoch, keď mu prezident Milan Kováč udelil milosť v kauze Technopol. Neskôr sa Kočner angažoval aj v televízii Markíza, ktorú sa pokúsil ovládnuť. Celý proces sa ťahal až do roku 2020, keď bol Kočner s Pavlom Ruskom odsúdený na 19 rokov za falšovanie zmeniek, cez ktoré vymáhali od spoločnosti Markíza-Slovakia 69 miliónov eur.

Podľa obžaloby v kauze Kuciak mal Kočner motív objednať si vraždu Jána Kuciaka. Novinár prinášal vo svojich článkoch nové informácie a aj vďaka nemu sa podarilo polícii vyšetrovať Kočnerovu ekonomickú kriminálnu činnosť. Kuciak napríklad odhalil novú kauzu Technopol, v ktorej mali ľudia okolo Kočnera získať 20 miliónov eur, či ako pripravil štát o milióny eur pri golfovom areáli v Báči.

Kuciak dokonca poukázal na čudné praktiky vyšetrovateľa v Kočnerovej kauze a konfrontoval s tým priamo Kočnera na tlačovej konferencii. Neskôr sa Kočner Kuciakovi vyhrážal v telefonáte, kde mu povedal, že bude hľadať špinu na neho a na jeho rodinu a prestane písať.

Kočner si už v tom čase zbieral informácie o viacerých slovenských novinároch a pomáhali mu v tom aj príslušníci polície. Podľa zistených informácií sa mal Kočner ku vzťahovým diagramom dostať cez Norberta Bödöra.

Dokument Ján a Martina - Vražda, ktorá zmenila Slovensko, si môžete pozrieť na VOYO.

Peter Tóth zas zriadil sledovacie komando, ktoré sledovalo a fotilo novinárov vrátane Jána Kuciaka. Fotky a informácie zo sledovania mali slúžiť vrahom pri príprave vraždy. Tóth pred súdom vyhlásil, že Kočner mu na dovolenke v Chorvátsku povedal, že by stačilo fyzicky zlikvidovať jedného novinára a ostatní by sa zľakli.

Fotky zo sledovania sa našli na USB kľúči nájdenom v Kočnerovom dome, ale aj v Zsuzsovej notebooku.

Práve Tóthovo svedectvo a spolupráca s políciou priniesla obžalobe najviac dôkazov, že za objednávkou je práve Kočner. Exsiskár odovzdal polícii Kočnerove mobily, z ktorých experti dešifrovali komunikáciu cez aplikáciu Threema. V nej si Kočner písal aj s Alenou Zsuzsovou o možnej príprave vraždy. Písali si síce v metaforách, no podľa obžaloby je komunikácia jasná.

Podľa obžaloby sa deň po vražde Kočner a Zsuzsová stretli a ešte pred tým Kočner navštívil dve bezpečnostné schránky, z ktorých mal vybrať peniaze.

Podľa psychologického posudku je Kočnerova resocializácia možná. Kočner vinu odmieta. Špecializovaný súd v Pezinku ho z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej oslobodil pre nedostatok dôkazov.

Alena Zsuzsová

Zdroj: TASR

Meno Alena Zsuzsová bolo do jej zadržania neznáme. Podľa zistení vyšetrovateľov ju a jej dcéru finančne podporoval Marian Kočner. Podľa výpisov z účtu jej pravidelne posielal peniaze a platil jej aj dovolenky a daroval luxusné auto.

Kočner a Zsuzsová pred súdom vypovedali, že peniaze jej nedával zadarmo. Vraj mu poskytovala prekladateľské služby. O jej dcéru sa vraj chcel starať, pretože sa označoval jej krstným otcom.

Zo správ z Threemy vyplýva, že dvojica spolu intenzívne komunikovala. Zsuzsová mu mala pomáhať aj so zberom podpisov pre jeho politickú stranu Cieľ. Tá nakoniec nebola na ministerstve vnútra zaregistrovaná, pretože niektoré podpisy boli falošné.

Zsuzsová si písala aj s vplyvnými mužmi, napríklad s Martinom Glváčom či prokurátorom Reném Vanekom. Odmietla však, že by to robila preto, lebo bola Kočnerovou volavkou.

Podľa obžaloby si Kočner objednávku novinára objednal práve u Zsuzsovej a ona ju mala posunúť ďalej Zoltánovi Andruskóovi. S ním sa poznala niekoľko rokov a Andruskó jej vraj aj požičiaval peniaze. Pri razii u Zsuzsovej našla polícia 23-tisíc eur v hotovosti.

Špecializovaný súd v Pezinku ju z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej oslobodil pre nedostatok dôkazov.

Zsuzsová má na krku obvinenie aj z vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Odsúdený Andruskó vypovedal, že Zsuzsová si u neho objednala aj vraždy prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. Zsuzsová vinu odmieta.

Zoltán Andruskó

Zdroj: TASR

Andruskó sa v Kolárove živil ako podnikateľ, kde má prevádzku reštaurácie. Pri podnikaní však narobil dlhy a čelí už aj obžalobe z krátenia dane. So Zsuzsovou sa vraj spoznal cez sociálne siete a okmažite spolu začali obchodovať.

Andruskó začal s polícou spolupracovať okamžite po zadržaní. Povedal, že vraždu novinára, ale aj prokurátorov a Lipšica si u neho objednala Zsuzsová.

Popísal aj spôsob, ako mu mali byť vyplatené peniaze. Za nevykonanú vraždu Maroša Žilinku si mal nechať zálohu 20-tisíc eur. K nej mal dostať ešte 50-tisíc eur, ktoré mal prerozdeliť aj medzi vykonávateľov. Na to si najal bratrancov Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.

Andruskó pred súdom zatiahol do vraždy aj Norberta Bödöra. Podľa Andruskóa sa stopy po vražde snažil zakryť aj dnes už obvinený podnikateľ Bödör. Dva týždne pred zadržaním vraj Andruskóa navštívil Dušan Kracina.

Ten mal vraj na povel Bödöra zháňať bieleho koňa, ktorý by vraždu vzal na seba. Vraj už tento človek bol nájdený, pochádzal z Maďarska a mal dostať milión eur. Andruskó vyhlásil, že to celé mal iniciovať Kočner.

Andruskó vyhlásil, že so Zsuzsovou sa stretol deň po vražde dvakrát. Vraj bola nahnevaná, že vrahovia zabili aj Martinu. Zsuzsová mu mala priniesť peniaze a na druhý deň od nej vzal peniaze pre Tomáša Szabóa.

Andruskóa odsúdil súd po uzavretí dohody o vine a treste s prokurátorom na 15 rokov. Z väzenia napísal dva listy, v ktorých sa sťažoval na výšku trestu a tiež tvrdil, že o príprave vrážd známych právnikov vedel Peter Tóth. Polícia sa ale vraj týmito tvrdeniami nezaoberá, pretože podľa Andruskóa má bývalý siskár na polícii konexie.

Tomáš Szabó

Zdroj: TASR

Tomáš Szabó je bývalý policajný vyšetrovateľ z Komárna. K zbraniam mal blízko a prešiel aj špeciálnym výcvikom v Poľsku. V polícii pracoval v rokoch 2006 až 2015. Pôsobil aj na zaoceánskych lodiach, ktoré strážil pred útokmi pirátov. Podľa pôvodných informácií vyšetrovateľov mal byť Szabó pri vražde Kuciaka a Kušnírovej strelec. Marček však túto verziu vyvrátil a sám sa označil za strelca. Jeho bratranec Szabó mal byť šoférom.

Podľa kamerových záznamov a lokalizačných údajov Szabó a Marček niekoľkokrát pred vraždou navštívili Veľkú Maču.

Szabó však vinu odmieta. Pred súdom vypovedal, že od Andruskóa dostal zákazku Kuciaka iba zbiť. Szabó povedal, že pred Vianocami 2017 sa stretol s Andruskóm v jeho pizzérii v Komárne. Ponúkol mu, či si nechce zarobiť peniaze za to, že by "niekoho prefackal".

Szabó ponuku odmietol, ale vraj túto úlohu ponúkol Marčekovi, ktorý mal dlžoby a vraj by do toho šiel. Odmena bola 1 500 eur. Vtedy ešte nevedeli, že dotyčným má byť novinár Ján Kuciak.

Tomáš Szabó dostal za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 25 rokov.

Szabó je obžalovaný aj z vraždy podnikateľa Petra Molnára. Vinu odmieta.

Miroslav Marček

Zdroj: TASR/ Dušan Hein

Miroslav Marček je bývalý vojak z Kolárova. S políciou nespolupracoval od začiatku zadržania, ale až po siedmich mesiacoch vo väzbe. Na hlavnom pojednávaní povedal rodičom Jána a Martiny, že ich bolesť ho prinútila prehovoriť a priznať vinu.

Marček vyšetrovateľom opísal, ako považoval staršieho bratranca Szabóa za autoritu. Podľa Marčeka Andruskó zadal objednávku vraždy Szabóovi a on sa obrátil na Marčeka. Od Andruskóa vraj dostávali informácie a fotky Jána Kuciaka. Marček vysvetlil, ako si zaobstarali zbraň od Lászloa Krecsika. Zbraň upravili a nakoniec ju aj použili pri poprave.

Marček ďalej opísal, ako večer 21. februára čakal v letnej kuchynke na príchod Kuciaka. Ján sa vrátil domov aj s Martinou a po chvíli Marček zaklopal na dvere. Otvoril mu Kuciak, ktorého okamžite zastrelil. Následne zbadal Kušnírovú, ktorú strelil do hlavy. Marček sa uistil, že sú obaja na mieste mŕtvi. Keď odišiel z domu, prezvonil Szabóa, ktorý po neho prišiel a išli do Kolárova. Cestou sa zbavili zbrane, munície, hlavní a tlmiča. Následne išli do Chotína za Andruskóm. Marček sa priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára. Tú mali vraj so Szabóm vykonať kvôli peniazom, ktoré u neho išli hľadať.

Marček je odsúdený na 23 rokov. Voči rozsudku sa odvolal prokurátor. Najvyšší súd napokon poslal Marčeka za mreže na 25 rokov.

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti