Takto polícia vypátrala možných páchateľov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Polícia odhalila SIM karty, ktoré Marček a Szabó použili vo Veľkej Mači v deň vraždy.

Od vykonania vraždy po zadržanie podozrivých uplynulo sedem mesiacov. Pozrite si prehľad najdôležitejších stôp, ktoré vyšetrovateľov viedli až k Miroslavovi Marčekovi, Tomášovi Szabóovi, Zoltánovi Andruskóovi, Alene Zsuzsovej a nakoniec Marianovi Kočnerovi.

Vražda Jána a Martiny sa do histórie zapíše svojou brutálnosťou, no nepochybne aj profesionálnou prácou vyšetrovacieho tímu, ktorý vďaka digitálnym stopám a podrobným analýzam uzavrel vyšetrovanie, ktoré viedlo až k obžalobe.

Pomohli mobilní operátori

Telá zavraždenej dvojice našli policajti 25. februára neskoro večer. Nasledujúci deň začala polícia vypočúvať Kuciakových spolupracovníkov a novinárov z ďalších redakcií. Potrebovali vedieť, akým témam sa novinár venoval a vytvoriť tak okruh páchateľov a možných objednávateľov.

Polícia si vyžiadala kamerové záznamy z obce Veľká Mača, a tiež požiadala mobilných operátorov, aby jej vydali všetky informácie o vysielačoch z okolia obce a všetky čísla, ktoré sa na ne v deň vraždy prihlásili.

Zo záznamov identifikovali podozrivé auto aj osobu pohybujúcu sa pri futbalovom štadióne. Polícia predpokladala, že na snímkach je vrah, ktorého niekto doviezol a odviezol naspäť. Z pohybu auta dokázali zistiť aj to, že po odchode z Mače sa vybrali k južnej hranici Slovenska.

Vďaka analýze dát od operátorov identifikovali niekoľko podozrivých SIM kariet. Szabó a Marček používali pracovné telefóny a SIM karty, ktoré si zakúpili len na vykonanie vraždy. Použili ich teda len v deň vykonania skutku. Pohyb dvoch SIM kariet sa dokonca zhodoval aj s pohybom podozrivého auta.

Pri zadržaní bola stovka policajtov

Polícia identifikovala osoby, na ktoré boli SIM karty evidované a zistila, že si ich kúpil Zoltán Andruskó. Dňa 30. augusta Špecializovaný trestný súd vydal príkaz na odpočúvanie Andruskóa, Zsuzsovej a ďalších členov skupiny z Kolárova, ktorých neskôr zatkli. V septembri zverejnila polícia identikit osoby, ktorá mala podľa prokurátora dôležité informácie o vražde. V skutočnosti išlo polícii o to, aby sledovala reakcie podozrivých.

Skupina medzi sebou začala intenzívne komunikovať. Muž z identikitu bol Ronald Rigó, ktorého matka žila so strelcom Miroslavom Marčekom. Rigó krátko po zadržaní páchateľov spáchal samovraždu.

K zadržaniu došlo 27. septembra za účasti 150 policajtov a špecialistov z Europolu. Szabóa, Marčeka a Andruskóa obvinili z vraždy. O deň neskôr zatkli a obvinili Alenu Zsuzsovú. Andruskó spolupracoval s políciou od začiatku a vypovedal, že vraždu si objednal Marian Kočner, ktorý ju zadal Zsuzsovej a ona následne jemu.

Polícii malo pomôcť aj to, že páchatelia si cez Google mapy a Street view vyhľadávali bydlisko Jána Kuciaka. Všetky ich kroky zaznamenávala a archivovala americká spoločnosť Google. Spoločnosť polícii poskytla IP adresu počítačov, z ktorých boli informácie vyhľadávané. Cez IP adresu sa vie polícia dostať k poskytovateli internetového pripojenia a následne k samotnému používateľovi.

Policajní experti tiež skúmali nábojnice, ktoré našli na mieste činu. Zistili, že boli upravované kliešťami, ktoré našli pri domovej prehliadke u Marčeka. Doma mal vybavenú dielňu na úpravu streliva.

BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti