Obce žiadajú odklad separovania kuchynského odpadu. Nemajú vyriešené viaceré veci

Od januára budúceho roka sa má separovanie odpadu posunúť do novej dimenzie.

Od januára budúceho roka sa má separovanie odpadu posunúť do novej dimenzie, akú poznáme z vyspelých krajín.

Triediť sa po novom má aj takzvaný kuchynský odpad. Päť mesiacov pred zavedením tejto novinky však obce opakovane a svorne hlásia, že na to ani zďaleka nie sú pripravené.

Väčšina vraj nemá hotové verejné obstarávania, či už na nádoby na odpad, ale ani na jeho odvoz a spracovanie. Ministerstvo životného prostredia teda žiadajú o odklad minimálne o rok.

Minister životného prostredia Ján Budaj hovorí, že so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) bude o kuchynskom odpade rokovať. Avizuje však, že žiadne posúvanie termínov nepripadá do úvahy.

Obce však hovoria aj o nedostatkoch v infraštruktúre. S kuchynským odpadom totiž nie je čo robiť. Len tak na skládkach začne najmä v lete rýchlo hniť a zapáchať, spaľovní zas podľa ZMOS-u nemáme ani zďaleka dosť.

Minister sľubuje, že obciam vyjdú v ústrety ako sa dá a nemá problém ich podporiť aj finančne. Napriek tomu je však možné, že na nový systém v konečnom dôsledku doplatia bežní ľudia.

„Vieme si predstaviť, že mestá a obce budú musieť zvyšovať poplatky za odpad, do akej miery by to malo byť, však nevieme. Suma nákladov na tonu odpadu sa približuje k sto eurám," povedal podpredseda ZMOS Jozef Turčány.

Viac v reportáži Martina Petra.

Celé vydanie utorňajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odpad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.