Prešov miliónovú faktúru za búracie práce zničenej bytovky neuhradí. Firme pošle túto sumu

Mesto sa dostalo pod paľbu kritiky po tom, ako viaceré firmy tvrdili, že by to dokázali spraviť podstatne lacnejšie.

Mesto Prešov nezaplatí miliónovú faktúru za búracie práce po výbuchu bytovky na Mukačevskej ulici z decembra minulého roka.

Demolačnej firme pošle za zbúranie, odvoz a triedenie sutín len tri štvrtiny z požadovanej sumy. Mesto sa tak rozhodlo na základe znaleckého posudku, ktorý si nechalo vypracovať po kritike predražených záchranných prác.

Po českej demolačnej firme, ktorá si za búranie výbuchom poškodeného paneláka vyúčtovala len symbolické jedno euro, si firma od Bardejova za ďalšie práce vypýtala vyše milión eur. Niektoré firmy tvrdili, že by to dokázali spraviť aj o polovicu lacnejšie.

Firma za zbúranie zvyšku bytovky, vývoz a triedenie sutín vystavila dve faktúry spolu za vyše milión, 18-tisíc eur. Radnica si Ústavom súdneho inžinierstva nechala vypracovať znalecký posudok. Ten reálnu výšku nákladov na asanačné práce vyrátal len na 781-tisíc eur.

Zostatok vo výške takmer 240-tisíc eur mesto neuzná. Firma si vraj nesprávne účtovala niektoré položky, čím vznikol rozdiel v neprospech mesta.

PREČITAJTE SI TIEŽ: Symbolický pohreb bez truhly. V Prešove sa rozlúčili so ženou, ktorej telo po výbuchu nenašli

Triedenie sutín na skládke demolačná firma ukončila ešte v marci a mesto jej doteraz za práce zaplatilo 250-tisíc eur. Majiteľ firmy tvrdí, že z toho vyplatil svojich dodávateľov a sám sa dostal do existenčných problémov.

Faktúry musí ešte overiť okresný úrad, až potom ich môže mestu preplatiť štát. Pre podozrenie z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku sa prípadom zaoberá aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Viac v reportáži Martina Jedináka.

Celé vydanie utorňajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

PREŠOV/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Firma

Dôležité udalosti