Muž z Borského Mikuláša prehľadával vzácne nálezisko. V garáži mu našli viaceré cenné predmety

Polícia už muža obvinila.

S detektorom kovov prehľadával archeologické nálezisko. Všimol si to policajt a privolal hliadku. V garáži 51-ročného muža z Ruska bývajúceho v Borskom Mikuláši následne našli niekoľko starých predmetov.

Archeologické nálezisko v oblasti Lipovec v obci Lakšárska Nová Ves objavili pred 60 rokmi. Niektoré predmety tu môžu mať podľa archeológov viac ako päťtisíc rokov.

Nálezisko sa nachádza kúsok za rodinnými domami v pieskovej pôde, nie je nijako špeciálne označené. Odborná verejnosť i miestni o ňom vedia, zrejme však aj špekulanti.

Jedného nezvaného prieskumníka polícia nachytala. S rýľom a detektorom kovov prehľadával pole, celkovo vykopal 23 jám.

V jeho garáži našli železnú kovadlinu z konca stredoveku alebo novoveku, tri novoveké mince a bronzovú sekeru z mladšej doby bronzovej, ktorá je stará viac ako tritisíc rokov.

Polícia už muža obvinila z prečinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva. Spýtať sme sa chceli aj obvineného.

Otvorila nám jeho žena. Mimo záznam povedala, že jej manžel archeologické záujmy nemá a keď ho polícia zadržala, vraj venčil psa.

Archeológovia upozorňujú na škody, ktoré môžu ,,samozvané ryľovačky" napáchať. Stať sa môže, že vzácny predmet objavíte napríklad aj vo vašej záhrade. V takomto prípade by ste to mali nahlásiť krajskému pamiatkovému úradu alebo obci.

Viac v reportáži Sone Cipínovej.

Celé vydanie utorňajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

LAKŠÁRSKA NOVÁ VES/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Soňa Cipínová

Dôležité udalosti