Jankovská zostáva vo väzbe, Cvikovú sudca prepustil

Verdikt oznámil sudca ŠTS.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská zostáva vo väzbe, sudkyňu Denisu Cvikovú pustil sudca na slobodu. Oznámil to sudca ŠTS v Banskej Bystrici  Peter Pulman.

Prokurátor Úradu špecializovanej prokuratúry vyhlásil, že v prípade Cvikovej podá sťažnosť. Rozhodovať o nej bude Najvyšší súd, dovtedy sudkyňa zostane vo väzení.

Odvolanie avizoval aj Jankovej avokát  Peter Erdős, tiež bude o ňom rozhodovať NS.

Jankovskú priviedli na súd pred 10.00 h, pred sudcom sa zdržala asi hodinu, ale nevypovedala. Podľa jej advokáta Petra Erdősa pred sudcom zdôvodnila svoju žiadosť o prepustenie z väzby. V tomto štádiu konania ju považuje za nedôvodnú, keďže už boli vypočutí kľúčoví svedkovia. K samotným skutkom nevypovedala.

"Máme za to, že môže byť vyšetrovaná na slobode a nie sú žiadne skutočnosti, ktoré by odôvodňovali, aby bola naďalej vo väzbe. Navrhli sme formu nahradenia väzby aj peňažnou zárukou, prípadne inými povinnosťami a obmedzeniami, konkrétne i kontrolou technickými zariadeniami, takzvaným náramkom," uviedol Erdős.

Výšku kaucie odmietol komentovať s tým, že "sme v neverejnom konaní, uvidíme, ako sa s tým súd vysporiada".

K dôvodom väzby pred sudcom vypovedala už aj Denisa Cviková, obvinená z prijímania úplatku, ktorá sa mala v kauze Búrka tiež angažovať. Jej advokátka bližšie informácie k výsluchu nechcela médiám poskytnúť.

Jankovská vo väzení skončila 9. marca po akcii Búrka, po ktorej obvinili z rôznej korupčnej trestnej činnosti 18 osôb, z toho 13 sudcov. Jankovská sa vzdala funkcie štátnej tajommícky ešte vlani v septembri po tom, čo sa objavili informácie o jej komunikácii s Marianom Kočnerom. Vtedy pred novinármi poprela, že by sa s ním poznala, či s ním nejakým spôsobom komunikovala. Potom sa však objavili ich správy. Vymenili si ich tisíce cez aplikáciu Threema.

Funkcie sudkyne sa vzdala začiatkom júna, rozhodnutie oznámila listom prezidentke Zuzane Čaputovej.

Skutky, ktorých sa Jankovskej korupčná trestná činnosť mala týkať zahŕňajú aj ovplyvňovanie sudkyne Zuzany Maruniakovej v kauze zmeniek TV Markíza. Tá prisúdila jednu zo zmeniek Kočnerovi bez toho, aby skúmala ich pravosť.

Zdroj: TV Markíza

Za ich falšovanie je Marian Kočner neprávoplatne odsúdený na 19-ročný trest odňatia slobody. Jankovská mala ovplyvňovať sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a do procesu zapojiť aj ďalšiu sudkyňu Denisu Cvikovú, ktorá mala Maruniakovej v kauze pomáhať.

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza, zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Threema

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.