Neviete si vybrať dobrý melón? Poradíme vám ako na to

Ilustračná snímka.
Zdroj: superoke/shutterstock.com

Dôležitý je tvar, stopka aj farba škvŕn.

V minulosti bolo bežné, že vám pri kúpe melónu dali z neho ochutnať. Pouličný predavač vyrezal malý trojuholník a ukázal aj farbu jeho vnútra. V supermarketoch zas melón prekrojili na polovicu alebo štvrtinu, a tak ste mohli vidieť jeho vnútro.

V súčasnosti aj kvôli koronavírusu predávajú iba celé melóny. V tom prípade si zákazník kupuje „mačku vo vreci", pretože nevie, či daný melón nie je vo vnútri sypký, alebo málo červený a pod. Práve preto vám prinášame niekoľko rád, podľa ktorých si vyberiete ten najlepší melón zo všetkých.

Dôležitá je farba škvŕn

Určite ste si všimli, že melóny majú na sebe veľké biele škvrny. Tie sa vytvárajú na tom mieste šupky, kde sa melón dotýkal zeme. Farba tejto škvrny je však veľmi dôležitá. Tie najlepšie melóny ju majú krémovú až žlto-oranžovú.

Hnedé fľaky

Melón má okrem veľkej škvrny na šupke aj malé hnedé škvrnky. Od ich počtu sa odvíja jeho sladkosť. Čím viac ich na melóne uvidíte, tým sladší melón si vyberiete.

Prečítajte si aj: Jete diétne potraviny a priberáte? Na toto si musíte dávať pozor

Tvar

Melóny bývajú okrúhle a pozdĺžne. Vedeli ste, že od tvaru sa odvíja aj chuť melóna? Pokiaľ si vyberiete oválnejší melón, z pravidla je aj vodnatejší. Okrúhly tvar melónu väčšinou skrýva sladkú chuť.

Veľkosť

Na veľkosti záleží. Neplatí pravidlo, že čím väčší melón máte, tým lepší aj je. Avšak nie je to ani ten najmenší. Najlepšie si vychutnáte priemerný melón.

Stopka

Pri výbere melónu si všimnite aj jeho stopku. Prezradí vám, či je melón zrelý. Pokiaľ je stopka zelená, znamená to, že melón bol odtrhnutý skoro a potrebuje ešte dozrieť. Omnoho viac si pochutíte na melóne s hnedou a suchou stopkou.

Ako si vychutnať melón?

Najjednoduchší spôsob je nakrájať ho na malé kúsky do misky a postupne z nej môžete vyjedať.

Prečítajte si aj: Máte doma prezreté banány? Top recepty, v ktorých chutia dokonale

Z melónu si môžete spraviť aj pizzu. Nakrájajte ho a rovnako veľké trojuholníky. Tie naukladajte do kruhu, ako býva aj pizza. Následne využite svoju predstavivosť. Môžete si naň poukladať čučoriedky, maliny alebo černice. V prípade, ak máte radi sladko-slanú chuť, určite si naň poukladajte feta syr, píše blesk.cz.

V prípade, že chystáte letnú párty, môžete si na vrchu melónu urobiť menší výrez, cez ktorý nalejete do vnútra vodku. Následne ho dajte do chladničky. Keď prídu hostia, melón prekrojte na polovicu, dajte do neho lyžicu alebo naberačku na zmrzlinu a každý si svoj svieži alkoholický pokrm naberie sám.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti