Rastliny, ktoré očistia váš vzduch od škodlivín. Ktoré z nich poznáte?

Starostlivosť o ne vôbec nie je náročná a ich účinky sú pre naše zdravie priam čarovné.

Bez jedla vraj človek dokáže prežiť aj týždne, bez vody dva až sedem dní. Ako dlho človek vydrží bez vzduchu? Iba pár sekúnd až minút.

Každý deň človek v priemere vdýchne okolo 11 300 litrov vzduchu. To znamená, že ak chcete byť zdraví, musíte dýchať čistý vzduch. Ten je však stále čoraz ťažšie nájsť.

Vonkajšie prostredie ani nejdeme analyzovať. Od výparov, smogov a iných škodlivín je, hlavne mestský, vzduch naozaj znečistený. Tento vzduch sa dostáva aj do našich domácností. Okrem toho máme doma množstvo alergénov. Prach, plesne, roztoče, mikroorganizmy či peľ. K tomu sa pridajú chemikálie, ktoré sa uvoľňujú z nábytku alebo farieb.

Prečítajte si aj: Neviete si vybrať dobrý melón? Poradíme vám ako na to

Nevhodné ovzdušie v domácnostiach si často pritom ani neuvedomujeme. To však neznamená, že nepôsobí na organizmus. Migrény, chronická únava, vyrážky, alergie, pocit smädu, ktorý nedokážeme uhasiť vodou či „ťažký" vzduch. To všetko môže byť spôsobené zlým vzduchom v interiéri, v ktorom trávime veľa času.

Preto vám v nasledujúcom článku predstavíme prírodné čističe ovzdušia, rastliny. Zadržiavajú prach, zvlhčujú ovzdušie, dokonca vedia pohlcovať škodliviny z nábytku, farieb a lakov, či nie príliš vhodných materiálov. Ďalšie zasa znižujú vplyv elektrosmogu na naše zdravie.

Potosovec zlatý (Epipremnum Aureum)

Potosovec zlatý, tiež známy ako „diabolský brečtan", je veľmi nenáročná rastlina. Má nádherné kaskádové vinné listy, vďaka ktorým je krásnym interiérovým doplnkom. Nepotrebuje príliš veľa svetla a dokonca sa mu darí aj v tmavej miestnosti.

Eliminuje formaldehyd zo vzduchu a efektívne čistí vzduch od benzénu. Je to číra a nemiešateľná kvapalina, ktorá má sladkastú vôňu (odlakovače, rozpúšťadlá, palivá). Je však veľmi nebezpečná. Môže spôsobovať problémy s dýchaním až bezvedomie.

Zdroj: shutterstoc.com/Myimagine

Azalka Indická (Rhododendron simsii)

Azalka je krásna rastlina. Ma veľké množstvo kvetov v bielej, ružovej a červenej farbe. Vraj nie je náročná na starostlivosť, avšak máme iné skúsenosti. Existuje veľké množstvo rôznych odrôd, hybridov ale aj divých kusov. Väčšina kvitne na jar, dokonca aj niekoľko týždňov. Vyhovuje jej tieň, keďže aj v prírode rastie väčšinou pod stromami.

Keď si prinesiete tento kvitnúci ker domov, jednoducho sa zbavíte formaldehydu a ostatných zlých zlúčenín. Pomáhať by mala hlavne alergikom.

Zdroj: shutterstoc.com/Sarycheva Olesia

Zelenec (Chlorophytum comosum)

Obvykle má zelenec podlhovasté listy svetlozelenej farby s bielymi pruhmi po okrajoch. Vyrastajú do tvaru fontány. Krása tejto rastliny najlepšie vynikne v závesnom kvetináči, kedy cez staré listy budú prečnievať nové. Táto rastlina je veľmi jednoduchá, kvitnúca a vytrvalá. Pozor si akurát musíte dať na teplotu. V zime znesie iba 8 stupňov Celzia a v lete maximálne 18 stupňov.

Samozrejme má aj čistiace účinky. Filtruje vzduch od benzénu, toluénu, xylénu, formaldehydu a oxidu uhoľnatého. Pri častom a dlhom pôsobení formaldehydu na náš organizmus môže dôjsť k podráždeniu očí, hrdla a pľúc, v horšom prípade dokonca až k pľúcnym ochoreniam či alergiám.

Zlepšuje tak kvalitu vzduchu v našom domove a tým aj naše zdravie.


Antúria (Anthurium andreanum)

V súčasnosti sa väčšej obľube namiesto zelenca tešia antúrie. Ide o kvitnúcu rastlinu, ktorá potrebuje dostatok rozptýleného svetla, vyššiu vzdušnú vlhkosť a dobrú závlahu. Svoje uplatnenie nájde v kuchyni aj obývacej izbe

Pohlcuje amoniak, xylén aj formaldehyd. Amoniak sa nachádza v čističoch okien, podlahových voskoch a v hnojivách. Xylén v tabakovom dyme, lakovom a tlačiarenskom priemysle.

Zdroj: shutterstoc.com/Nataliass

Aloe vera

Účinky aloe vera sú priam nevyčerpateľné. Ako viete, šťava z jeho dužín má hojivé a upokojujúce účinky. Okrem toho úžasným spôsobom tlmí bolesť pokožky spálenej slnkom.

Aloe vera v noci uvoľňuje kyslík a pohlcuje oxid uhličitý a benzén. Jej pestovanie pritom vôbec nie je náročné. K životu jej postačuje naozaj len málinko vody a slnečného svetla.


Dracéna (Deremensis)

Táto rastlina taktiež nie je pestovateľsky náročná ani na vodu, ani na svetlo. Najlepšie znáša teplotné rozpätie 15 až 25 stupňov Celzia. Je ideálnou izbovou rastlinou vhodnou do spálne. Pre domácich miláčikov  môže byť jedovatá, a tak by ste ju mali umiestniť do miestnosti, kde majú zakázaný pohyb. Ide o vyššiu rastlinu, lepšie povedané polostrom.

Z okolitého vzduchu odstraňuje toxíny a zo seba uvoľňuje kyslík, ktorý dodáva stojatému vzduchu v miestnosti sviežosť. Absorbuje hlavne xylén, formaldehyd, oxid uhoľnatý, benzén a aj splodiny z fajčenia.

Zdroj: shutterstoc.com/Sachiczko

Svokrin jazyk (Sansevieria)

V minulosti neboli svokrine jazyky veľmi obľúbenou rastlinou. Nachádzali sa skôr na schodiskách ako v izbách. V posledných rokoch však zaznamenali úspech a pre ich jednoduchú starostlivosť sa tešia obľube. Táto rastlina je nenáročná na svetlo aj starostlivosť, akurát v lete je potrebné ju prihnojiť. Ideálne teploty sú pre ňu 12 až 30 stupňov.

Je to jedna z najlepších rastlín na čistenie vzduchu od formaldehydu. Spomínali sme ho asi pri každej rastline. To preto, že ho nájdeme naozaj všade. Čistiace prostriedky, toaletný papier, vreckovky, no nájdete ho dokonca v produktoch intímnej starostlivosti. Okrem toho čistí vzduch aj od trichlóretylénu, benzénu a xylénu.

Svokrin jazyk by ste si teda určite mali zabezpečiť, dokonca je vhodný aj do vlhkej kúpeľne.

Zdroj: shutterstoc.com/New Africa

Gerbera (Gerbera jamesonii)

Iba málokto vie, že sa gerbera môže pestovať aj ako izbová kvetina. Stačí ju pritom zasadiť do kvetináča. Dokonca vám v domácností vydrží o niečo dlhšie ako vonku. Gerbera potrebuje veľa slnečného svetla, a preto sa určite odporúča umiestniť ju pri okne, ktoré smeruje na juh.

Prečistí vzduch interiéru od niektorých prchavých organických zlúčenín, pohlcuje napríklad aj benzén, ktorý často do ovzdušia uniká z plynového sporáku. Ideálna je aj do domácnosti, kde sa fajčí, pretože pohlcuje pach a škodliviny z neho.

Zdroj: Shutterstock.com/JSMc

Brečtan (Hedera helix)

Brečtan je taktiež nenáročný na pestovanie. Vyhovujú mu tmavšie časti domu, ale prežije aj v slnečnej miestnosti. Je to veľmi odolná rastlina, vhodná aj do visiaceho kvetináča.

Zaobstarať by si ju mali hlavne majitelia domácich miláčikov. Brečtan účinne filtruje aerosóly formaldehydu a výpary z výkalov, ktoré by sa mohli nachádzať vo vzduchu.

Zdroj: shutterstoc.com/Myimagine

Toto sú prírodné čističe ovzdušia. Zakúpiť si môžete aj rôzne prísroje s týmto účelom.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.