Cena zlata dosiahla historické maximum. Bude jeho hodnota ešte rásť?

Vzácny kov si za posledných 10 rokov prešiel poriadnymi turbulenciami.

Cena zlata dosiahla historické maximum. Prvýkrát prekročila hranicu dvoch tisíc dolárov za uncu, čo je asi 31 gramov.

Hodnota vzácneho kovu si za posledných 10 rokov prešla poriadnymi turbulenciami, v auguste roku 2015 malo zlato len polovicu dnešnej ceny. Najväčší rast hodnoty zaznamenalo za posledný rok, až o 44 percent.

Ľudia potrebujú istoty. Aj takto by sa dalo zhrnúť súčasné dianie na svetových burzách. Záujem o zlato je momentálne obrovský, investori ho totiž používajú ako poistku.

Od minulého augusta zlato zvýšilo svoju hodnotu o 600 dolárov za uncu. Koronakríza teda nie je hlavným dôvodom jeho rastúcej hodnoty, všetko však výrazne urýchlila.

Keďže pandémia stále nekončí, momentálne sme v situácii, že nikto nevie, ako sa ceny budú ďalej vyvíjať. Všetko záleží od toho, či bude svetová ekonomika rásť alebo padať.

Súčasná vysoká cena zlata, samozrejme, neznamená, že by ste mali nabehnúť do klenotníctva a rýchlo predávať svoje rodinné poklady, prípadne prikúpiť nové. Cenovky sa totiž neprepisujú každý deň.

Na dvadsaťgramovej retiazke či trojgramovom prsteni, aj keby boli z rýdzeho zlata, veľmi nezbohatnete. Keď ste však veľmi chceli zlato, ktoré reálne viete chytiť do rúk, skúste skôr tehličky.

Ako vizionár sa v tomto smere javí bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura. Odkedy mu polícia pred siedmimi týždňami zhabala jeho 20 zlatých tehál, ich hodnota stúpla o 50-tisíc dolárov.

Viac v reportáži Martina Petra.

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Martin Petro

Dôležité udalosti