Smrtiaci dusičnan z Bejrútu je aj na Slovensku. Aké je využitie tejto zlúčeniny?

Dusičnan je bežnou súčasťou skladov po celom Slovensku.

Dovážame ho zo zahraničia a vyrábajú ho aj v Šali. Dusičnan amónny, ktorý zabíjal v Libanone, je bežnou súčasťou skladov po celom Slovensku. Využívajú ho aj naši poľnohospodári na hnojenie.

Odborník na trhaviny tvrdí, že tento produkt je úplne bezpečný. Do dusičnanu amónneho sa totiž pridávajú ďalšie zložky a jeho koncentrácia sa tak znižuje. Prísne sú aj pravidlá skladovania.

Väčšina hnojív, ktoré sú na Slovensku, tak má nízku koncentráciu dusičnanu amónneho. Hnojivá, kde je dusičnanu viac, zas prechádzajú cez štátne skúšobne.

Hnojivo sa nasype do oceľovej rúry a skúšajú ho iniciovať trhavinou. Tak zistia, či hnojivo je alebo nie je schopné výbuchu.

To, kde sa dusičnan nachádza, navyše kontroluje štát. Na jednom mieste sa z bezpečnostných dôvodov neskladujú väčšie množstvá.

Otázne je, koľko je u nás dusičnanu v jeho silnejšej verzii. Necelý kilogram tejto látky dokáže preraziť karosériu auta.

Obavy však podľa odborníkov nie sú na mieste. Prísne kontroly zabraňujú tomu, aby u nás došlo k potenciálne nebezpečnej situácii.

Viac v reportáži Lukáša Zuzelku.

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lukáš Zuzelka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.