Dvadsať rokov za mrežami hrozí pre televíznu zmenku aj dvom sudkyniam

Prokurátorka sprísnila právnu kvalifikáciu nielen Monike Jankovskej.

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská zostáva za mrežami. Naopak jej kamarátku, sudkyňu Denisu Cvikovú, sudca prepustil na slobodu. Len nedávno pritom obom prokurátorka sprísnila právnu kvalifikáciu. Hrozba 20-ročného väzenia však nevisí len nad nimi dvoma.

Monika Jankovská aj Denisa Cviková sa na svet pozerajú spoza mreží už piaty mesiac. Obe zadržali policajti NAKA v marci pri rozsiahlej akcii Búrka. Bývalú štátnu tajomníčku viní prokurátorka Valéria Simonová z prijímania úplatku aj podplácania, sudkyňu z brania úplatku. Prípad riešia vyšetrovatelia z nitrianskej expozitúry NAKA Miroslav Bacher a Rastislav Mako.

Kauza televíznej zmenky

Televízii Markíza potvrdili viaceré dôveryhodné zdroje blízke vyšetrovaniu, že dozorujúca prokurátorka nedávno sprísnila právnu kvalifikáciu nielen Monike Jankovskej, ale aj Denise Cvikovej, Zuzane Maruniakovej a Marianovi Kočnerovi. Noa týka sa to iba jediného skutku - civilného procesu okolo vyše osemmiliónovej televíznej zmenky.

Pripomeňme, že ju v civilnom procese žiadal preplatiť cez súd Marian Kočner od Pavla Ruska v prvom rade od Markízy v druhom. Vyše osem miliónov mu odklepla práve sudkyňa z Okresného súdu Bratislava V. Zuzana Maruniaková.


V procese ju mala ovplyvňovať vtedajšia štátna tajomníčka Monika Jankovská, pre ktorú kedysi Maruniaková pracovala. Zo správ z aplikácie Threema medzi Jankovskou a Kočnerom vyplýva, že Maruniaková rozhodovala pod ich vplyvom. Pri výsluchu vyšetrovateľom uvidela, že sa Mariana Kočnera bála a Jankovskej bola zase zaviazaná. Odmieta, že by vzala za rozhodnutie nejaké úplatky.

No to nie je konečný výpočet zainteresovaných v tejto kauze. Maruniakovej mala pomáhať aj skúsenejšia kolegyňa Denisa Cviková. Tá sa objavila sa aj na vyhlásení rozsudku.

Prísnejší paragraf, prísnejší trest

Všetci štyria obvinení dostali od prokurátorky upovedomenie. Dokument nesie dátum 22. júl 2020. Cituje v ňom paragrafy, odseky a písmená z trestného zákona. Zuzana Maruniaková podľa obvinenia v kauze televíznej zmenky ako sudkyňa zneužila svoju právomoc.

Marian Kočner mal mať úlohu návodcu, Jankovská mala byť organizátorka a Cviková pomocníčka. Spolu tým údajne chceli spôsobiť škodu veľkého rozsahu. Spísnenie kvalifikácie znamená vyšší trest. Všetkým štyrom tak hrozí až 20-ročné väzenie.

Advokát bývalej štátnej tajomníčky, Peter Erdös, televízii Markíza uviedol, že to celé považuje za nezákonné a žiada preskúmať postup dozorujúcej prokurátorky. Urobiť by to podľa Erdösa mal jej nadriadený a teda šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik.

Zuzana Maruniaková s políciou spolupracuje. No a vraj sa na to chystala aj Monika Jankovská. Podľa portálu topky.sk ponúkla dôkazy a informácie o trestnej činnosti jedného z najväčších oligarchov Slovenska a minimálne jedného bývalého ministra. Zatiaľ ale neprehovorila. Údajne to súvisí práve so sprísnenou právnou kvalifikáciou.


BRATISLAVA/ Zuzana Ferenčáková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obvinenie

Dôležité udalosti